Co je vasa vasorum?

Součástí kardiovaskulárního systému je vasa vasorum síť malých cév, která pomáhá zásobovat větší krevní zásobení krví. Tato fráze doslovně znamená “nádoby nádob” v latině, popisující jejich funkci poskytování krve a kyslíku do tepen a žil, které dodávají krev a kyslík do zbytku těla. Největší krevní cévy v těle, jako je aorta, závisí na této podpůrné síti, která udržuje zdravou funkci. Okysličená a deoxygenovaná krev se přenáší do a z větších nádob těmito drobnými cévami.

Vasa vasorum je kvůli své velikosti nutné dodat velké tepny a žíly. Za účelem účinného příjmu kyslíku z krevního oběhu musí být buňky velmi blízko k cévní nebo kapilární cestě, aby mohl kyslík proniknout do každé jednotlivé buňky. Většina krevních cév a žil absorbuje kyslík z krve, která proudí uvnitř. Vzhledem k tomu, že velké žíly a tepny jsou nutně tak silné, jejich vnější a střední buněčné vrstvy nemohou být dostatečně vyživovány bez této dodatečné sítě krevních cév, aby je podpořily tím, že by poskytly okysličenou krev a odnášely deoxygenovanou krev.

Existují tři hlavní typy vasa vasorum, klasifikované tam, kde pocházejí a kde vedou. Vasa vasorum internee pocházejí z vnitřní strany hlavní tepny nebo žíly a procházejí do stěn nádoby. Vasa vasorum externae pocházejí z větví hlavní tepny a pak se vracejí do hlavní tepny nebo žíly, aby živily buňky, které se nacházejí dále od vnitřku cévy. Venózní vasa vasorae mají svůj původ v hlavní tepně, poté se vypouštějí do souběžné žíly nebo “partnerské” žíly. Přesná struktura a funkce těchto krevních cév se liší v závislosti na tom, který z těchto typů je a kde se nachází.

Funkce vasa vasorum při podpoře aorty byla předmětem mnoha studií. V některých oblastech lidská aorta nemá vasa vasorum a v těchto oblastech jsou stěny aorty mnohem tenčí, čímž se v těchto místech vyskytuje větší pravděpodobnost výskytu aeurismu. Naproti tomu psi a někteří jiní savci mají tyto cévy v těchto oblastech aorty, což umožňuje, aby stěny cévy byly silnější a méně náchylné k aeurismu. Tato složitá síť cév je běžněji nalezena v tepnách než ve žilách, možná proto, že arteriální stěny mají tendenci být silnější a svalnatější než stěny dokonce i největších žil.