Co je uretrální trauma?

Poranění uretry se týká vážného zranění, které poškozuje nebo roztrhává močovou trubici měkké svaloviny, která přenáší moč od močového měchýře k genitáliím. Traumatické poranění je mnohem častější u mužů než u žen, jelikož je uretrální muž méně chráněn a mnohem déle. Osoba může mít potíže s močením, bolesti a otoky ve slabinách a krev v moči. Je důležité navštívit lékaře, pokud existuje podezření, že uretrální trauma dostane důkladnou zkoušku a dozvíte se o různých způsobech léčby. Většina mírných zranění se léčí léky a odpočívá, ale závažná trauma často vyžaduje chirurgický zákrok k opravě tkáně a prevenci budoucích komplikací.

Uretrální muška je dlouhá přibližně 6 až 8 palců (15,25 až 20,3 cm). Je dobře chráněn u močového měchýře, ale přichází blízko k povrchu kůže v perineu, v oblasti mezi pohlavními orgány a chrupavkou. Močovina se pak protahuje přes penis, kde je také velmi náchylná na zranění. Ženská urethra je obklopena svalovou, tukovou a kostní tkání skrz většinu svého 1,57-palcového (přibližně 4 cm) křivky od močového měchýře po vagínu.

Většina případů ženského traumatu a procentuální zastoupení mužů je výsledkem zranění v obličeji. Při nadměrném tlaku na perineum se vyskytují občasné zranění, což může nastat například tím, že spadne na plot nebo sedí příliš silně na sedačce. Mužské trauma se také může objevit s tupou silou penisu, která způsobuje, že se natáhne nebo ohne příliš. Některé případy urethrálního traumatu u mužů a žen také doprovázejí zlomeniny pánevů, které utrpěly velké dopravní nehody nebo velmi špatné pády.

Osoba, která utrpěla uretrální trauma, může zaznamenat řadu příznaků. Nejčastějším problémem, zejména u mužů, je oslabený proud moči a zvýšená frekvence močení. Během močení může osoba pocítit bolest nebo pocity pálení a může také pozorovat stopy krve v proudu. Mohou být také přítomna bolest, zarudnutí a otok perineu nebo genitálií.

Urolog nebo lékař na pohotovosti obvykle diagnostikují stav tím, že se ptají na příčinné nehody a kontrolu místa úrazu. Vzorky krve a moči se shromažďují a analyzují, aby se zkontrolovaly bakteriální infekce. Rentgenové záření a endoskopické vyšetření nejsou typicky potřebné, ale lékař se může rozhodnout použít k potvrzení diagnózy.

Léčba malých případů uretrálního traumatu zahrnuje odpočinek a zmrazení bolestivé oblasti, užívání protizánětlivých léků a plánovací prohlídky s urologistou. Pokud je močovina výrazně poškozena, může být zvážena endoskopická chirurgická procedura. Chirurg může vypouštět močový měchýř pomocí katetru a pak znovu zvážit a sešití roztrhanou tkáň. V případě zlomenin pánev může být zapotřebí několik dalších rekonstrukčních operací.