Co je to plán?

Plán Y je cvičební program přijatý desítkami jednotlivců na celém světě jako efektivní fitness rutina. Původně vyvinutý pro centrální YMCA v Londýně v devadesátých letech, plán stanoví inovativní přístup k fitness, který by mohl být přizpůsoben pro většinu životního stylu. Program nevyžaduje žádný druh drahého vybavení nebo členství v tělocvičně a může být upraven tak, aby vyhovoval úrovním fitness od začátečníků i když pokročilých. V podstatě tento plán učinil fitness jednoduchou a přístupnou pro průměrného člověka.

Mnoho poskytovatelů zdravotní péče a odborníci na fitness jsou přesvědčeni, že k tomu, aby zůstali zdraví, vyžaduje většina lidí nejméně 30 minut fyzického cvičení denně. Je však obtížné, aby průměrná osoba našla 30 minut denně, aby se věnovala fyzické kondici. Plán Y byl vyvinut jako odpověď na toto dilema. Plán, který byl původně popsán v knize spoluautorkovaných odborníky na fitness Jill Gaskell a Lesley Mowbray, je založen na přesvědčení, že pokud se 30-minutová rutina cvičení rozloží na jednoduché 10minutové segmenty po celý den, Mají stejné zdravotní výhody jako solidní 30minutový blok cvičení. Mnoho lidí zjistilo, že kratší 10minutová zasedání je snáze přijatelnější a snadněji se vejde do jejich plánů.

Kniha uvádějící základy plánu se stala téměř okamžitým bestseller a stal se široce dostupný také na video a DVD. Jedním z největších příkladů plánu Y je to, že nevyžaduje žádné drahé a specializované vybavení. Ve skutečnosti mohou být požadovány pouze elastické pásky a podlahové rohože, které jsou relativně levné a snadno dostupné u většiny sportovních a fitness obchodů. Další výhodou programu je to, že může být prováděn individuálním tempem a v soukromí jeho vlastního domova. Není třeba, aby osoba měla přístup do posilovny nebo fitness klubu.

V průběhu let se kolem plánu Y vyvinula celá řada DVD. Jeden z nejpopulárnějších z nich, nazvaný The Y Plan – Body Confident, zahrnuje základní aspekty programu a poskytne divákovi šest kompletních 10 minut tréninku. Tyto cvičení zahrnují základní tělový výcvik, kardio trénink a Pilates. Zahrnují také latinské tance, aerobiku a tónovací a utahovací soupravu. Doporučuje se, aby si divák zvolil tři rutiny za den, pět dní v týdnu, aby dosáhl nejlepších výsledků, ale dělat dva tréninky pětkrát týdně může také mít pozitivní dopad.

Další plány videa z Y plánu zahrnují rutiny určené pro před- a post-pregnancy, stejně jako tlusté cvičení. Jeden z nejoblíbenějších variací plánu je známý jako Y Plan Countdown. Plán odpočinku se skládá z 36denního programu zvyšujícího se intenzity a obtížnosti, který pomáhá lidem dosáhnout a udržovat maximální kondiční úroveň.

Žádný cvičební plán není spolehlivý a jednotlivci, kteří tento konkrétní program používají, se mohou setkat s různým stupněm úspěchu. Dále, ne všechny cvičení zahrnuté v plánu jsou vhodné pro všechny jednotlivce a je vždy moudré pro osobu, aby se zkontroloval u zdravotnického personálu dříve, než začnete rutinní cvičení. Přesto plán Y přivedl mnoho lidí na cestu k zdravému životnímu stylu a pomohl jim dosáhnout svých cílů v oblasti fitness.