Co je šourku?

Šourka je součástí mužských pohlavních orgánů, které se nacházejí za penisem. Jedná se o malý vak, který drží varlata, dvojici kulatých žláz, které vytvářejí, drží a vylučují spermie a mužské hormony. Textury močového měchýře se mohou lišit v závislosti na teplotě a mohou se pohybovat od tenkých a volných nebo pevnějších a svalnatých. Drastické změny v textuře mohou být známkou poruch pohlavních orgánů, a to od benigních hmot až po rakovinu.

Zatímco mužský plod se vytváří v děloze, jeho varlata se nejprve začnou rozvíjet uvnitř břicha. Jakmile se formuje, je třeba, aby varlata vyklouzly z břicha a usadily se v šourku. U některých mužů může jedna nebo obě varlat zůstat uvnitř břicha při narození, zvláště pokud se dítě narodilo předčasně. Semenníky mohou nakonec spadnout bez léčby a nepředstavovat žádné zdravotní potíže, avšak pokud to neudělají, může zabránit muži, aby mohl impregnovat ženu, protože varlata nemohou správně produkovat a vylučovat spermie.

Jednou z nejdůležitějších povinností šourku je ochrana varlat a spermií tím, že je udržuje na správné teplotě. Pro nejzdravější spermie musí být varlata udržována na mírně nižší teplotě než zbytek těla, aby se zachovala spermie a zajistila se, že zůstane naživu. Pokud je spermie vystavena vysokému teplu, může způsobit poškození a zabránit tomu, aby se sperma mohla efektivně spojit s vajíčkem, aby si mohla představit embryo. Možnosti regulace teploty skroutu budou obvykle schopny snížit teplotu varlat, pokud se začnou příliš horko. Ve vzácných případech nemusí být účinná a muž může být neplodný.

Pokud dojde k abnormalitám uvnitř šourku, může to mít za následek skrotalní hmotu. Scrotal mass se vztahuje na jakýkoli růst nebo hrudku, která se hromadí v oblasti obklopující varlata. Jednou z možných příčin mrtvého masa je infekce způsobená bakteriemi způsobenými pohlavně přenosným onemocněním, jako je kapavka nebo chlamydie nebo za výjimečných okolností virovou infekcí v epididymis, malou oblast za varlata, která drží spermie. Scrotal masy mohou být také způsobeny nahromaděním mrtvých spermií, které se tvoří v malých sáčcích. Za závažnějších okolností mohou být skrotalní masy známkou rakoviny varlat, u které se množí abnormální buňky a tvoří nádor na vnější straně varlat.