Jaký je rozdíl mezi hypertenzí a hypotenzí?

Hypertenze je lékařský termín pro vysoký krevní tlak, zatímco hypotenze je slovo pro nízký krevní tlak. Pokud jde o lékařské otázky, jako je hypertenze a hypotenze, je důležité vědět, že oba mohou být opačné, ale jsou oba nebezpečné. Většina lidí zjistí, zda mají normální nebo abnormální krevní tlak při pravidelných lékařských schůzkách, protože jak hypertenze, tak hypotenze jsou považovány za dostatečně závažné pro většinu lékařů, aby pravidelně kontrolovali krevní tlak. Naneštěstí někteří zjistí, že problém již způsobil buď příznaky, které nelze ignorovat, nebo závažné zdravotní stavy, které souvisejí s hypertenzí a hypotenzí.

Mnoho lidí trpí hypertenzí, neboť jejich klidový krevní tlak je trvale vyšší než by měl být. Bohužel, většina lidí se o jejich hypertenzi nevěnuje již řadu let, protože s nimi existuje jen málo definitivních symptomů, zejména v mírných případech. Příznaky akcelerované hypertenze zahrnují problémy se zrakem, únava, bolesti hlavy a zvracení, i když pouze u menšiny pacientů je diagnostikován tento typ, nebo se objeví některý z těchto příznaků. Místo toho, hypertenze může jít nedokázal let, často vedoucí k mrtvici, srdeční selhání, aneurismus, nebo selhání ledvin. Dokonce i bez těchto komplikací může mít trvalý vysoký krevní tlak kratší délku života.

Na druhou stranu hypotenze nese s sebou mnoho symptomů, což znamená, že u pacientů trpících nízkým krevním tlakem se zdá, že se léčí lépe než pacienti, kteří se zabývají vysokým krevním tlakem. Pacienti s hypotenzí se obvykle stěžují na závratě, bolesti hlavy, bolesti na hrudi, potíže s dýcháním, nauzea a srdce, které rychle poráží. Ačkoli příznaky mohou znamenat, že pacienti s hypotenzí pravděpodobně budou hledat lékařské ošetření, nešťastná strana je, že většina příznaků je způsobena spíše záležitostmi spíše než jen nízkým krevním tlakem. Mezi ně patří krvácení, anémie, městnavé srdeční selhání, sepse a další obtížné zdravotní problémy.

Ve většině případů může být léčba jak hypertenze, tak hypotenze léčena, když je rozpoznána nebo v některých případech dokonce zabráněna. Hypertenze lze často vyloučit ztrátou hmotnosti, přidáním cvičební rutiny a nízkým obsahem sodíku. K dispozici je lék, který obsahuje ACE inhibitory, beta blokátory a diuretika. Hypotenze obvykle vyžaduje, aby lékař řešil základní problém, ale použití steroidů, určité léky a kontrola hladiny cukru v krvi mohou všichni pomoci. Zatímco jak hypertenze, tak hypotenze mohou být poměrně závažné a nikdy by neměly být ignorovány, každý problém je obvykle léčen, když je chycen dříve.