Jaký je rozdíl mezi efedrinem a pseudoefedrinem?

Efedrin a pseudoefedrin jsou fenethylaminové deriváty identické ve svém molekulárním vzorci, ale poněkud odlišné ve svém uspořádání molekul. Oba jsou považovány za sympatomimetika, což znamená, že ovlivňují sympatický nervový systém. Zatímco tyto léky jsou velmi podobné, dokonce patří do stejných chemických tříd amfetaminu, existují mezi nimi výrazné rozdíly. Efedrin a pseudoefedrin se liší svým vzhledem, používáním a způsobem, jakým ovlivňují tělo.

Zatímco oba tyto látky pocházejí z rostliny Ephedra sinica, efedrin a pseudoefedrin nejsou ve shodě. Po extrahování z rostliny Ephedra vypadá efedrin jako vosk nebo zrnitý prášek, který je bílý nebo čirý. Pseudoefedrin je jemný, bílý prášek, který při dlouhodobé expozici vzduchu vystavuje žluté barvě.

Použití efedrinu a pseudoefedrinu se také liší. V lékařství se nejčastěji používá efedrin jako nosní dekongestant a bronchodilatátor. Méně častěji se efedrin používá k dilataci žáků, ke kontrole močové inkontinence ak léčbě hypotenze související s anestezií. Efedrin byl také použit pro svou schopnost stimulovat nervový systém a způsobit ztrátu hmotnosti. Zatímco používání efedrinu jako doplňku proti ztrátě hmotnosti bylo zakázáno v mnoha různých zemích, bylo v minulých letech běžně používáno k tomuto účelu.

Pseudoefedrin je primárně používán jako nosní a sínusový dekongestant. Tato léčiva je běžně zahrnuta v léčbě alergií, senné rýmy a časté nachlazení. Může být také kombinován s jinými léky k léčbě sinusitidy, krupičky a dalších stavů.

Kromě primárního použití se efedrin a pseudoefedrin liší také tím, jak ovlivňují tělo. Efedrin je účinnější stimulant než pseudoefedrin. Při konzumaci bude tento lék zvýšit energii, potlačit chuť k jídlu a zvýšit srdeční frekvenci. U některých jedinců mohou být tyto účinky nebezpečné. Zneužití může mít za následek hypertenzi, vertigo, nevolnost, bolesti hlavy, rychlou srdeční frekvenci a další zdravotní problémy.

Ačkoli efedrin může být více stimulující, pseudoefedrin je běžně považován za účinnější decongestant. Z tohoto důvodu je pseudoefedrin častěji zahrnut v léčbě nachlazení, dutin a alergie. Na rozdíl od efedrinu je také méně pravděpodobné, že pseudoefedrin způsobí vážné změny v srdeční frekvenci, euforii a dalších negativních vedlejších účinků. Zatímco pseudoefedrin může způsobit negativní účinky, tyto nežádoucí účinky jsou typicky méně závažné než účinky způsobené efedrinem. Je však stále důležité dbát opatrnosti a užívat obě tyto léky pouze podle pokynů.