Jaký je rozdíl mezi dlaňovými dlahy a zlomeninou stresu?

Klouby dlaně a zlomenina stresu mohou být zodpovědné za bolest dolní nohy, ale rozdíl mezi těmito stavy je někdy špatně pochopen. Porušení stresu je specifický stav, při kterém se v kostech tvoří malé trhliny. Termín “dlaňové dlahy” se týká bolesti nohou dolních končetin, zejména běhání po délce holení, aniž by byl upřesněn zdroj bolesti nebo postižených tkání. Několik diagnóz, včetně rozdílu stresu, často spadá pod štítky holení.

Bolest, která se táhne po délce holenní kosti nebo páteře, je běžně popsána jako dlaň dlahy a zlomenina stresu může velmi příčinou těchto příznaků. Nejčastěji je bolest výsledkem syndromu středního tibiálního stresu, stavu, který není zcela pochopen, ale zdá se, že vzniká ze zánětu svalů a šlach připevněných k holennímu kloubu. Cvičení-indukovaný kompresní syndrom, při kterém se svaly rozšiřují během námahy a zvýšený tlak způsobuje bolest, může způsobit bolesti dlaň. Existují i ​​jiné příčiny pro dlaň dlahy a stresové zlomeniny mohou také být zodpovědné.

Mediální syndrom tibiálního stresu je zpravidla vyvolán přetížením, ale běh v špatné obuvi nebo v nerovném terénu může tento stav zhoršit. Bolest běží délku holeně, uvnitř spíše než v přední části, v nejhorším stavu při namáhání a uvolněním s odpočinkem. V těžkých případech je třeba odpočinku, aby se noha mohla uzdravit, avšak v jiných případech může námrazy a protahování dostatečně zmírnit příznaky. Doporučuje se také dobrá podpora klenby.

Cvičení-indukovaný kompresní syndrom nastane, když tlak uvnitř svalu se zvyšuje. Během období námahy krev zaplavuje do svalu, aby poskytla více kyslíku a odstranila únavové toxiny. Fascia, tkáň pokrývající svaly, je flexibilní a většinou to obvykle není problém, ale pokud svaly nabobtnou dostatečně, fascia se nemůže dostatečně protáhnout a tlak způsobuje bolest často doprovázený pocity napjatosti nebo brnění. Příznaky se rychle uklidňují a odpočívají, ale může být zapotřebí chirurgie k tomu, aby účinně léčil stav.

Stresové zlomeniny jsou mikroskopické trhliny v kostech, které se objevují v čase, kdy kost je umístěna pod opakovaným stresem, např. Při běhu. Často jsou zaměňováni s jinými typy holenních dlah a těžko lze diagnostikovat zlomeninu stresu. Může se objevit otok a bolestivost je podobná té, která se projevuje při syndromu středního stresového stresu. Dokonce i s rentgenovými zářeními jsou zlomeniny často příliš malé, než je vidět.

Odpočinek, protahování a led jsou všechny účinné při zotavení z holenních dlažeb a zlomenina napětí není výjimkou. Stresové zlomeniny však mohou reagovat odlišně na léčbu bolesti. Výzkum naznačuje, že používání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen, může zpomalit hojení stresových zlomenin a takové léky by neměly být užívány k úlevě od bolesti, pokud jsou podezřelé stresové zlomeniny.