Jaký je rozdíl mezi diazepamem a klonazepamem?

Ačkoli diazepam a klonazepam jsou součástí stejné třídy léků a sdílejí několik vlastností, existují některé klíčové rozdíly mezi těmito dvěma. Tyto léky jsou vyráběny v několika formách, které umožňují různé způsoby požití. Doporučují se také pro různé podmínky a jsou spojeny s různými vedlejšími účinky. Konzultace s lékařem je nutná k určení vhodného léčiva pro konkrétní situace.

Diazepam a klonazepam patří do benzodiazepinové rodiny léků proti úzkosti a jsou často předepsány jako součást plánu léčby úzkostných poruch. Léky v této třídě léků zvyšují účinky gama-aminobutyrové kyseliny v mozku. Tato kyselina umožňuje komunikaci mezi nervovými buňkami. Diazepam a klonazepam mohou být použity k inhibici nadměrné mozkové aktivity, která může vést k úzkosti nebo určitým jiným typům psychiatrických poruch. Stejně jako u ostatních léků v benzodiazepínové třídě je diazepam a klonazepan k dispozici pouze na předpis a neměly by být užívány, pokud nejsou v rámci léčebného plánu určeny lékařem.

Zatímco tyto léky jsou oba široce předepsané pro léčbu úzkostných poruch, jsou často předepsány pro léčbu dalších otázek. Diazepam lze použít jako součást léčebného plánu pro určité neurologické onemocnění, včetně třesu, deliria a záchvatů. Tento lék může být také použit k léčbě halucinací spojených s stažením alkoholu. Clonazepam je předepsán pro určité typy záchvatů, jako jsou akinetické záchvaty, záchvaty s petit mal a syndrom Lennox-Gastaut.

Diazepam i klonazepam jsou k dispozici v různé formě v podobě tablet. Diazepam se také vyrábí do kapalného roztoku, injekčních a rektálních gelových forem. Zatímco klonazepam je dostupný v tradiční formě tablety, léčivo se také vyrábí ve formě dezintegračních tablet. Tyto léky jsou určeny k uchovávání při pokojové teplotě.

Užívání těchto léků může způsobit nežádoucí účinky. Mezi častější nežádoucí účinky spojené s užíváním diazepamu patří ztráta rovnováhy, ospalost a únava. Svalové křeče, vztek, dvojité vidění, zmatenost a nedostatek spánku jsou vzácné nežádoucí účinky diazepamu. Mezi časté nežádoucí účinky spojené s klonazepamem patří slabost, poruchy spánku, sedace a bolesti hlavy. Osoba, která prožívá závažné nežádoucí účinky z těchto léčiv, by měla jít na pohotovost nebo okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Tyto léky, stejně jako všechny benzodiazepiny, jsou spojeny s možným poškozením plodu, proto se těhotenským ženám nedoporučuje. Vzhledem k tomu, že diazepam a klonazepam mohou procházet mateřským mlékem, ženy, které kojí, také neměly užívat tyto léky. Pravidelné užívání vyšších dávek benzodiazepinů po dlouhou dobu může vést k závislosti. Náhle přerušení léčby diazepamem nebo klonazepamem může vést k příznakům z vysazení, jako je nevolnost, zvracení, pocení, bolest hlavy nebo závratě.