Jaký je endocervikální kanál?

Oblast mezi děložní stěnou a vaginou v ženském reprodukčním systému se nazývá endocervikální kanál. Na horním konci leží vnitřní otvor dělohy nebo vnitřní os. Toto je otevření děložní dutiny. Ve spodní části je vnější osa, která vede k vagině.

Průměrná délka kanálu je asi tři centimetry, i když se může lišit od jedné ženy k druhé. Jedná se o úzký, plochý kanál obklopený tlustým, hladkým svalstvem a pojivovou tkání. Několik záhybů, tzv. Palmových záhybů, běží délku konstrukce. Obložení kanálu obsahuje četné buňky produkující hlen. Hlen se mění po celou dobu ženského menstruačního cyklu a v době ovulace se produkuje více úrodný typ pohostinný spermii.

Oblast, která se nazývá squamocolumnární křižovatka, označuje, kde se buňky vnějšího děložního hrdla mění na buňky endocervikálního kanálu. Oblast, ve které dochází ke změně, není typicky jasně vymezena a může se lišit od jedné ženy k druhé. Když má žena papásek, lékař se obvykle pokusí získat vzorek obou typů. To umožňuje vyhodnocení všech abnormálních buněk v obou oblastech.

Jedním z hlavních důvodů, které lékaři chtějí podívat na vnější i endokervikální buňky, je, že v každé oblasti mohou vzniknout různé typy rakoviny. Rakovina skvamózních buněk ovlivňuje vnější buňky. Adenokarcinomy, které se vyskytují mnohem méně často, vznikají v žlázových buňkách endocervikálního kanálu. Pokud by gynekolog nebyl schopen obdržet oba typy buněk v rozmezí Pap, měl by to být ve výsledcích zaznamenán a projednán s pacientem, protože představuje rizikový faktor.

Pokud je podezření na rakovinu, lékař často provede endokervikální kyretáž. Tento postup zahrnuje oškrábání vzorku tkáně z endocervikálního kanálu pomocí malého nástroje ve tvaru lopatky nazývané kyretou. Vzorek pak lze prohlížet pod mikroskopem, aby se potvrdilo, zda je přítomna rakovina.

Endokervikální kanál hraje důležitou roli jak během těhotenství, tak při práci. Pro většinu těhotenství je kanál pevnou strukturou, která pomáhá udržet plod v děloze. Později několik týdnů před datem splatnosti se stěny začínají ztenčovat a zjemňovat proces, který se nazývá cervikální zrání. To připravuje chodbu pro práci, když se bude muset dilatovat a natáhnout dostatečně pro to, aby dítě prošla hlavou.