Jaké je spojení mezi synthroidem a prednisonem?

Mezi levothyroxinem nebo Synthroidem a prednisonem může existovat řada spojení, ale jsou špatně artikulovány. Nejdůležitější z těchto odkazů je, že Synthroid® má přímý vliv na metabolické zpracování prednisonu. Navíc se mohou tyto dvě léčiva kombinovat, aby se dosáhlo většího výskytu určitých nežádoucích účinků. V jiných případech je vztah mezi přípravkem Synthroid® a prednisonem nepřímý, například přednison může ovlivňovat funkci štítné žlázy více než ovlivňuje nahrazení hormonu štítné žlázy.

Lidé s hypotyreózou se doporučují, aby to uvedli svým lékařům před podáním prednisonu. Ve většině případů tito pacienti používají Synthroid® k chemickému korekci nízkých hladin štítné žlázy. Lékaři musí pečlivě předepisovat množství prednisonu, protože obvyklá dávka je nedostatečná. Extra hormon štítné žlázy způsobuje metabolismus prednisonu mnohem rychleji. Lékaři proto musí zvýšit dávku steroidů nebo nebudou účinná.

Další korelací mezi přípravkem Synthroid® a prednisonem je, že tyto dvě léky mohou mít některé podobné účinky, zejména při delším užívání. Obě léky ovlivňují náladu a mohou způsobit nervozitu, mánii a vztek. Každý lék může způsobit nespavost. Dalšími častými nežádoucími účinky jsou blotování nebo proplachování kůže, změny v menstruačním cyklu a obtížnost tolerování vyšších teplot.

Samozřejmě některé vedlejší účinky přípravku Synthroid® a prednisonu jsou přímo protichůdné. První léčba je spojena s tělesnou hmotností a ztrátou vlasů, zatímco druhá lék může způsobit přírůstek hmotnosti a růst vlasů. Přesto, s mnoha společnými vedlejšími účinky, může být obtížné určit, zda tyto dvě léky zhoršují společné užívání některých nežádoucích příznaků. Alternativně může být obtížné určit, která léčiva jsou zodpovědná za negativní reakci.

Prednison je také nepřímo spojen s Synthroid® několika způsoby. Slabé spojení vychází z neprokázaného tvrzení, že dlouhodobé užívání steroidů vyvolává Hashimotovou tyroiditidu. Jedná se o autoimunitní stav, při kterém tělo produkuje protilátky proti hormonům štítné žlázy, což vede k chronickému nízkému stavu štítné žlázy. Toto onemocnění je léčeno přípravkem Synthroid®.

Spolehlivější vazba mezi Synthroidem a prednisonem spočívá v tom, že steroid může vést k potlačení hormonu stimulujícího štítnou žlázu. Tento hormon vyvolává tvorbu T 4. Předání hormonu stimulujícího štítnou žlázu může mít za následek dočasně nízký stav štítné žlázy, což může vyžadovat doplnění Synthroidem, syntetickou náhradou T 4.

Navíc může prednisone potlačit fungování nadledvin, což ovlivňuje činnost štítné žlázy a hladina štítné žlázy člověka může klesnout pod normální úroveň. Zanedbání snížení dávky steroidů může srážet adrenální nedostatečnost, což vede k nedostatečné produkci četných hormonů. Takový scénář může vyžadovat náhradu hormonu štítné žlázy, mezi jinými léčby.