Jaké je spojení mezi sertralinem a bolestmi hlavy?

Antidepresivní léčivo hydrochlorid sertralinu, uváděné na trh jako Lustral® a Zoloft®, je od počátku devadesátých let předepsáno pro chronickou depresi a některé úzkostné poruchy. Známý jako selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), lék se také ukázal jako účinný u některých se sociální úzkostí nebo obsesivně-kompulzivními poruchami. Není to však bez vedlejších účinků, protože je známo, že tento lék způsobuje pravidelné migrény. Sertralin a bolesti hlavy jsou životním faktorem pro tolik lidí, kteří užívají léky.

Lékaři mohou doporučit léky bez předpisu, jako je analgetický acetaminofen nebo protizánětlivý ibuprofen, pokud je použití sertralinu a bolesti hlavy nějakým způsobem spojeno. Pokud příznaky přetrvávají, mohou být na pomoc léky na bázi barbiturátu založené na předpisu. Lékař se také může pokusit použít jiný antidepresivum, aby zjistil, zda migrény ustupují.

Sertralin a bolesti hlavy patří mezi vážnější výsledky, ale další vedlejší účinky byly spojeny s užíváním této drogy také. Lékaři by měli být informováni o všech nežádoucích účincích, zejména chronických migrénách, halucinacích, nevysvětlitelném krvácení, záchvatech, rozmazaném zraku, nepravidelné srdeční frekvenci, horečce a svalových křečích. Méně závažné příznaky by měly být také uvedeny v tabulce pro lékaře, aby zvážily z nevolnosti, průjem, zvracení, bolest v krku a letargie ke ztrátě chuti k jídlu, gastrointestinálním problémům, sucho v ústech, znecitlivění v přílohách a změnám v sexuální touze. Pacienti mohou také zaznamenat období nevysvětlitelného a hojného pocení.

Mnoho vedlejších účinků sertralinu je také indikací, že dochází k předávkování. Pokud je dávka relativně vysoká, lékař ji může mírně snížit, aby zjistil, zda jsou zaznamenány nějaké zlepšení. On nebo ona by mohla prostě fázovat pacienta ze sertralinu a na jinou léčbu SSRI.

Podle Národních ústavů zdravotnictví se sertralin příležitostně používá k léčbě chronických bolestí hlavy nebo migrény, přestože u některých pacientů může způsobit jejich užívání. Droga je také používána k potírání některých potíží s libido. Jeho primární použití je však s depresivními příznaky stejně jako s některými úzkostnými poruchami.

Obvyklá dávka sertralinu a bolesti hlavy mohou naznačovat alergickou reakci na lék, který obsahuje latex. Mohlo by také poukázat na nebezpečné interakce s jakýmikoliv jinými léky, od různých antikoagulačních a protizánětlivých léků až po výtahy nálady a dokonce i Valium®, také známý jako diazepam. Bolest hlavy může být také zcela nesouvisející zdravotní problém. Pokud bolest hlavy přetrvává déle než týden, konzultujte s lékařem.