Jaká je léčba prsních uzlů?

Roztoky prsu nebo hrudky v prsou se mohou vyskytnout z mnoha důvodů a léčba bude záviset na základní příčině. Cysty plněné tekutinou jsou běžnou příčinou a mohou vyžadovat léčbu v rozmezí od hormonální léčby až po chirurgický zákrok až po žádnou léčbu. Infekce v mléčných kanálech, známá jako mastitida, je další možnou příčinou hrudky a někdy je komplikována rozvojem abscesu, v závislosti na závažnosti problému mohou vyžadovat domácí péči, antibiotika nebo vyčerpání. Pokud je rakovina příčinou prsního uzlu, pacienti by měli diskutovat o možnostech léčby se svými lékaři, neboť nejlepším přístupem může být chirurgický zákrok, chemoterapie nebo záření nebo kombinace léčby.

Některé z běžných typů prsních uzlů jsou cysty. Tyto kapsy naplněné kapalinou tvoří kusy, které mohou být měkké nebo pevné, mohou být bolestivé nebo ne, a mohou se lišit ve velikosti. V mnoha případech není zapotřebí žádná léčba, pokud nezpůsobí ženě nějaké problémy a mohou se ujasnit samy. Pokud jsou často problematické nebo se opakují, užívání hormonů, jako jsou tablety s antikoncepčními účinky, může tyto léky zmírnit. Ve vzácných případech, jako je například velká cysta a bolestivá cyst, časté rekurence nebo tvorba krvavé tekutiny, může být nezbytné chirurgické odstranění.

Další příčinou prsních nodulů je infekce. Mastitida, infekce v prsou, je zvláště častá u kojících žen. Infekce bude obvykle vyžadovat léčbu antibiotiky a může být také pomáhá používat domácí léky, jako jsou teplé komprese, léky proti bolesti a krmení dítěte často, aby se zabránilo dalšímu zablokování kanálů. Pokud se vytvoří absces, může být nutné je vypustit buď jehlou, malým řezem nebo chirurgickým zákrokem, pokud je v hrudníku velmi hluboké.

Někdy jsou uzliny prsu výsledkem rakoviny prsu a léčba se může lišit v závislosti na velikosti nádoru, umístění a zda se šíří mimo prsa. Operace může být nutná a může se pohybovat v rozmezí od lumpectomie k odstranění pouze nádoru na mastektomii, kde je odstraněna celá prsa, v případech, kdy se rakovina rozšířila, může být také třeba vynechat jednu nebo více lymfatických uzlin. Radiační terapie, která využívá cílené energetické paprsky, a chemoterapie, která používá specifické léky, jsou také často používány k zabíjení rakovinných buněk. U konkrétních typů nádorů může být součástí léčby i hormonální léčba nebo cílené léky.