Co je valin?

Valin je aminokyselina nezbytná pro lidské zdraví. Je známá jako aminokyselina s rozvětveným řetězcem (BCAA). Tato aminokyselina funguje jako stimulant a podporuje opravu svalů. To bylo nejprve izolováno v 1901 Emil Fischer, německý chemik. Potraviny, jako jsou ryby, tvaroh, drůbež, houby a hnědá rýže, jsou v této aminokyselině vysoké.

Také známý jako Val nebo jednoduše V, je to jedna ze tří BCAA, která jsou nezbytná pro správné fungování lidského těla. Leucín a isoleucin v kombinaci s ním tvoří 70% aminokyselin přítomných v bílkovinách lidského těla. Valin je zodpovědný za podporu normálního růstu člověka, opravy tkáně a regulaci hladiny cukru v krvi. Nedostatek této aminokyseliny vede k oslabení duševního fungování.

Tato látka je známá jako esenciální aminokyselina, což znamená, že tělo ji nemůže vyrábět samo o sobě a že jsou nezbytné dietní zdroje. Aminokyselina může být nedostatečná, navzdory množství dostupných přírodních zdrojů. Jednotlivci na dietách s nízkým obsahem tuku a těmi, kteří provádějí silný trénink, mohou potřebovat doplňky, jelikož nemusí dostat dostatek potravy nebo mohou překonat svou schopnost opravit svalovou tkáň. Nedostatek v lidském těle může způsobit poškození nervů tím, že degraduje myelinové kryty nervů, což může vést k neurologickým poruchám.

Přebytek valinu může způsobit halucinace a přerušení funkce jater. Stav, známý jako choroba moči javorového sirupu (MSUD), nastává, když lidské tělo není schopno metabolizovat valin nebo jiné BCAA. Tento stav způsobuje, že moč má vůni jako javorový sirup. Doplňkové doplňky BCAA se v tomto případě nedoporučují.

Vedle zdravého vývoje svalů může tato aminokyselina pomáhat zabránit ztrátě svalové tkáně u pacientů s diabetem. Také detoxikuje amoniak v těle pomocí alfa-ketoglutarátu. To může zabránit hospitalizovaným a starším pacientům podřídit se toxicitě amoniaku. Bylo navrženo, že tato aminokyselina může také pomoci při léčbě poškození jater a mozku způsobené alkoholem.

Přestože neexistují žádné přímé vědecké důkazy na podporu funkce valinu jako doplněk růstu svalové hmoty, je pro tento účel využíváno mnoha kulturisty. Pokud se užívá jako doplněk, mělo by to být vyváženo s dalšími dvěma BCAA. Doporučený poměr je dva miligramy valinu a leucinu za každý miligram odebraného izoleucinu.