Co je tracheobronchitida?

Tracheobronchitida, známá také jako bronchitida, je stav zahrnující zánět průduchu nebo průdušek, z nichž obě přenášejí vzduch do plic. To je často důsledek infekce, ale může také být způsobeno dráždivou nebo alergickou reakcí. Mezi příznaky patří kašel, sípání a bolest v krku. Léčba se obvykle zaměřuje na příznaky, protože se tento stav obvykle přirozeně a relativně hojí, ale někdy jsou předepsány antibiotika. Odpočinek a spousta vody se obvykle doporučují pro urychlení procesu obnovy.

Dýchací cesty obsahují jak průduchy, tak bronchy. Když dojde k zánětu v těchto částech těla, je často označován jako tracheobronchitida. Jedná se o poměrně častý stav, který může být výsledkem virové nebo bakteriální infekce. Pokud osoba polkne nebo inhala dráždivé látky, může dojít také k zánětu.

Bronchitida nebo tracheobronchitida obvykle odkazuje na skupinu symptomů spíše než na konkrétní stav, takže technicky není nakažlivá. Pokud jsou však příznaky způsobeny virovou nebo bakteriální infekcí, může to být nákazlivé. Bronchitida způsobená dráždivými látkami, jako je cigaretový kouř, nemůže být mezi těmito lidmi přenášena přímo.

Kašel, který může být buď suchý, nebo obsahuje hlen, je nejčastějším příznakem tohoto onemocnění. V závislosti na závažnosti může mít konstantní kašel další příznaky, jako je bolavý hrudník nebo břicho. V nejtěžších případech může násilný kašel způsobit poškození hrudní stěny. Mezi další možné příznaky tracheobronchitidy patří sípání, které je důsledkem utahování svalů a zapálení dýchacích cest, bolest v krku a horečka.

Stav je obvykle akutní, což znamená, že bude trvat jen několik týdnů. Pokud však tento stav způsobuje chronický zánět, stává se důležitější léčba. Začněte s tím, že by pacient měl odpočívat a snažit se zůstat v teple, a současně se vyvarovat dehydratace. Pokud kašel způsobuje značné nepohodlí, zvlhčovač může být užitečný pro snížení podráždění. Léky proti bolesti a léky proti kašli mohou také pomoci snížit symptomy a učinit stav snesitelnější.

Příznaky tracheobronchitidy jsou často způsobeny virovými infekcemi, které nemohou být léčeny antibiotiky. Pokud je však tracheobronchitida důsledkem bakteriální infekce, lze předepsat antibiotikum. V mnoha akutních případech lékař doporučí léčbu symptomů spíše než základní příčinu, protože nepohodlí se obvykle přirozeně řeší.