Jaký je rozdíl mezi ibuprofenem a paracetamolem?

Ibuprofen a paracetamol jsou oba léky proti bolesti. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že ibuprofen má protizánětlivé vlastnosti a paracetamol nemá. Ibuprofen a paracetamol mohou být užívány k uvolnění vysoké teploty a horečky, ale pro dlouhodobé použití je výhodné.

Paracetamol je oblíbenou volbou a je šetrnější k žaludku než ibuprofen. Obvykle není třeba užívat léky s jídlem nebo po jídle, protože může být užíváno na prázdný žaludek. Ibuprofen na druhé straně má tendenci podráždit žaludeční výstelku, a proto by měl být použit pouze tehdy, jestliže byl nejdříve jíst jídlo.

Léky mohou užívat společně každý, kdo je starší než 16 let, pokud symptomy nepomohou pomocí jednoho z nich. Je však třeba dbát na to, aby dávkování nepřekročilo doporučené množství. Zvláště paracetamol může být nebezpečný, pokud se užívá příliš mnoho, ale protože má méně nežádoucích účinků, mělo by to být první volbou pro mírnou až středně těžkou bolest a úlevu od horečky. Dvě léky spolu neměly být podávány malým dětem a novorozencům, protože by to mohlo zhoršit zdraví dítěte.

Paracetamol ovlivňuje produkci prostaglandinů, které jsou v těle uvolňovány v reakci na onemocnění a zranění. Produkce těchto chemických látek v mozku je blokována paracetamolem a tak bolest není tak hluboce cítit. V případech horečky působí lék na oblast mozku, která je zodpovědná za kontrolu teploty.

Rozdíl mezi ibuprofenem a paracetamolem je protizánětlivá vlastnost prvního, což je vhodnější pro záněty způsobené různými onemocněními a poruchami, jako je revmatismus a artritida. To také snižuje bolest a otok způsobený vyvrtáním. Ibuprofen inhibuje poškozené buňky z tvorby a uvolňování prostaglandinu, takže mozku nedostává zprávu o bolesti. Protizánětlivé působení může trvat déle, než je účinek bolesti, který by měl začít téměř okamžitě.

Mnoho léků proti kašli a nachlazení již obsahuje ibuprofen a paracetamol, takže užívání dalších léků může vést k předávkování. Ibuprofen a aspirin by nikdy neměly být vzaty dohromady, protože by mohly vést k žaludečním problémům, jako jsou vředy a gastritida. I když jsou vedlejší účinky vzácné, příliš mnoho paracetamolu může způsobit selhání jater nebo ledvin, které může být fatální a předávkování ibuprofenem může vést k nevolnosti, zvracení, závratě a bolestem hlavy.