Co je ulnarní odchylka?

Ulnární odchylka je progresivní malformace kloubů v dolní části prstů. Klouby se začínají deformovat a mají tendenci k tomu, aby se prsty posunuly k vnější straně ruky směrem k růžové. Mírný případ nemusí vyžadovat léčbu a předpokládá se, že je způsoben pouze stárnutím.

Často se tento typ znetvoření projevuje u pacientů s revmatoidní artritidou. Jelikož klouby se stále zhoršují a prsty směřují ven, může dojít k ovlivnění funkce v rukou. Revmatoidní artritida může také způsobit značné bolesti v kloubech, což může přispět k problémům s použitím rukou.

Revmatoidní artritida je progresivní onemocnění bez skutečné léčby. Cílem léčby ulnární odchylky je používat jemné dlahy, které umožňují osobě udržet pohyb v prstech a zároveň udržovat klouby od dalších deformací. Obecně platí, že není-li stav u starších pacientů závažný, není ošetřován dlabou kloubů.

Dlahy používané k léčbě tohoto problému mají tendenci být odnímatelné, takže je možné sprchovat nebo umývat nádobí, aniž by byly mokré. Mohou se špinit, nicméně, zvláště s nárůstem potu, a začnou cítit špatně. Pokud nositel nemá citlivou pokožku, může být použito spreje na odstraňování zápachu, aby se příčky nebo dlahy nemohly příliš páchnout.

Některé případy ulnární odchylky mohou být důsledkem mírných vrozených deformací, které se vyskytují při narození. Pokud je problém mírný, může to být bez povšimnutí a pravděpodobně nebude pokračovat. Může být občas vidět s dalšími vadami zápěstí a rukou, které mohou vyžadovat chirurgický zákrok, který pomůže jednotlivci zlepšit funkci ruky a zápěstí.

Chirurgie k opravě této odchylky samotné se jen zřídka pokouší. Vzhledem k tomu, že příčinou je tak často revmatoidní artritida, operace může ve skutečnosti způsobit, že stav pokročí rychleji a může vést k větší bolesti. V tomto okamžiku nabízí lékařská komunita pouze dlahy nebo závorky jako způsob, jak zpomalit postup.