Proč se pojíš, když jsi nervózní?

Není neobvyklé, že lidé pocítí pocení ve chvílích, které způsobují určitou míru úzkosti. Pot se může začít nalít, když se připravuje na to, aby projevoval řeč nebo se setkal s publikem jakýmkoli způsobem, nebo se přihodil kvůli tomu, že se během pracovního pohovoru obává. Pocení je naprosto přirozená reakce na každou situaci, která způsobuje strach. Zde je důvod, proč se potíte, když jste nervózní.

Existují ve skutečnosti dvě odlišné sady nervů, které vysílají signály, které aktivují činnost v potních žlázách. Sympatické nervy nesou neurotransmitery, které stimulují tvorbu potu. Parasympatické nervy nesou různé neurotransmitery, které signalizují, že žlázy přestanou a přestanou se vyrábět pot.

Mnoho různých situací spouští aktivitu sympatických nervů. Cvičení, teplé klima, vysoká vlhkost a dokonce i potraviny naložené s extra kořením mohou způsobit, že nervy vysílají signály do žlázy, aby začaly produkovat tekutiny. Jedná se o pokus o obnovení těla na to, co je vnímáno jako normální nebo klidový stav.

Zvláště je třeba poznamenat, že sympatické nervy jsou také spuštěny, když se z nějakého důvodu stane nervózní. Toto je součást procesu bezvědomí v těle, známého jako reakce na boj nebo let. Potíte, když jste nervózní, protože vaše tělo vnímá, že se budete muset začít rychle pohybovat. Potem je přítomen mazání oblastí, kde by pokožka pokrývala pokožku, a také ochladila celkový plášť těla, aby nedošlo k přehřátí během činnosti.

Stručně řečeno, potíte se, když jste nervózní, protože vaše podvědomí vnímá blížící se nebezpečí nějakého typu a reaguje na přípravu těla na bitvu, která se chystá začít. Tento proces se může aktivovat kvůli skutečné nebo vnímané hrozbě. Proto lidé, kteří zažívají úzkostné poruchy nebo záchvaty paniky, se často začnou potovat stejně snadno jako někdo, kdo se ocitne tváří v tvář ozbrojenému lupiči.

Pocení v reakci na nervy je velmi časté. Mnoho lidí zažívá vypuknutí pocení, když vstoupí na jeviště nebo vede prezentaci v konferenční místnosti. Jiní lidé se začínají potit v sociálních situacích, jako je požádat o první den nebo jít na něj. Lidé, kteří se zotavují ze zdravotních stavů, které zahrnují nadměrně stimulované nervy, také zažijí více pocení, zatímco nervové systémy se uzdraví. Jen přijměte skutečnost, že se budete potnout, když jste nervózní a že to projde, jakmile začnete zvykat na nastavení a vaše podvědomí už vnímá situaci jako hrozbu.