Jaký je rozdíl mezi rinitidou a sinusitidou?

Existuje několik rozdílů mezi rinitidou a sinusitidou. Hlavní rozdíl zahrnuje patologii těchto stavů. Rýma není sama o sobě onemocněním nebo onemocněním, ale je to prostý termín pro příznaky, které zahrnují nos, oči a hrdlo. Může to být způsobeno sezónními alergiemi nebo běžnou zimou. Sinusitida, obvykle nazývaná infekce dutin, je onemocnění, které způsobuje bolest a tlak v dutinách, obvykle způsobené bakteriální infekcí.

Je možné trpět oběma stavy současně, jelikož jedna sada příznaků se může shodovat s druhou. Například rinitida se týká symptomů, jako je vyčerpaný nebo řídký nos, vodnaté oči a poškrábání krku. Tyto příznaky mohou být také přítomny při infekci dutin.

Respirační infekce, jako je běžná nachlazení nebo chřipka, mohou způsobit příznaky rinitidy a vedou k sekundární infekci, jako je bronchitida nebo sinusitida. Chlazení, které po dlouhou dobu trvá, může způsobit extrémní nosní kongesce a zduření nosních cest. Během dnů nebo týdnů mohou nafouknuté nosní cesty, které nejsou schopné správně odtékat, mohou umožnit patogeny. Hlen se může stát hlavní šlechtou pro bakterie a následně způsobit infekci dutin.

Přestože je často způsobena bakteriální infekcí, může se sinusitida vyskytovat i bez infekce. Alergická sinusitida způsobuje otoky a záněty, především v dutinách sinusu. To vede k tlaku a bolesti v oblasti sinusu, které mohou být akutní nebo chronické.

Pacienti s sinusitidou mohou cítit tlak nad očima nebo pod očnými zásuvky. Tlak a bolest mohou být také pociťovány kolem oběžných drah a nosu. Hlavní rozdíl mezi rinitidou a sinusitidou spočívá v tom, že samotná rhinitida nevyvolá bolest a tlak v sinusových dutinách.

Jedinci s sinusitidou potřebují snížit zduření sinusových průchodů a umožnit správné odvodnění. Toho lze dosáhnout použitím perorálního dekongestanta nebo jiných metod. Parní terapie je užitečná pro mnoho pacientů s sinusitidou. U některých závažných případů chronické sinusitidy může být nutná operace. Požadovaný chirurgický zákrok je jedním z hlavních rozdílů mezi rinitidou a sinusitidou.

Chirurgie pro sinusitidu se může provádět na ambulantní bázi a zahrnuje postup známý jako sinuskopie. Tato endoskopická procedura sínusu pomáhá uvolnit blokované průchody čela a čelního sinu, což umožňuje volnější dýchání. Tento minimálně invazivní postup nereaguje na kost nebo okolní tkáň sinusu.

Chirurgie je hlavní diferenciační faktor mezi rinitidou a sinusitidou. To je proto, že příznaky rinitidy nikdy nepotřebují endoskopický chirurgický zákrok, pokud není příčinou sinusitidy. Symptomy rinitidy typicky zmizí samy o sobě bez trvalých nebo trvalých komplikací.