Jaký je rozdíl mezi lupusem a sklerodermem?

Lupus a sklerodermie jsou ve stejné rodině onemocnění pojivové tkáně, ale jsou to odlišné poruchy, které mají odlišný vzhled, mají různé příznaky a mají různou léčbu. Obě stavy jsou autoimunitní poruchy, které jsou důsledkem nadměrně aktivního imunitního systému, který napadá vlastní tkáně těla jako cizí látky. Zatímco lupus je primárně zánětlivá onemocnění, sklerodermie je fibrózní onemocnění postihující pojivové tkáně.

Rozdíly mezi lupusem a sklerodermem začínají charakteristickým vzhledem každého stavu. Lupus se vyznačuje výraznou “motýlkovou” vyrážkou na obličeji, tj. Červenou vyrážkou, která se šíří po tvářích a na nosu. Skleroderma je však definována zesílenou a tvrzenou kůží, obvykle na prstech, ale také na rukou, nohou, předloktí a tváří.

Přesné příčiny jednotlivých stavů jsou neznámé, ale může existovat genetická složka. Skleroderma je důsledkem nadprodukce kolagenu, pojivové tkáně přítomné v celém těle a složky tkáně jizvy. Lupus je zánětlivé onemocnění, které postihuje kůži, klouby, ledviny, srdce, plíce a krevní buňky.

Jako autoimunitní poruchy mají lupus a sklerodermie podobnosti. Obě onemocnění postihují více orgánů, nejčastěji krevní cévy, a obě se vyskytují častěji u žen než u mužů. Jsou považovány za “překryvné” onemocnění, protože jsou úzce příbuzné a sdílejí příznaky, jako je přehnaná reakce na nachlazení. Nemoci se mohou vyskytnout společně u jedné osoby, i když to není běžné. Přibližně 4% lidí s lupusem má také sklerodermii.

Příznaky lupusu se velmi liší od člověka k člověku a mohou záviset na závažnosti stavu. Vedle motýlové vyrážky zahrnují další typické příznaky únavu, horečku, změnu hmotnosti a bolesti nebo ztuhlost kloubů. Mohou také zahrnovat vypadávání vlasů, kožní vyrážky, které se objeví nebo zhoršují po expozici slunce a vředy v ústech. Lidé, kteří mají lupus, mohou také zjistit, že jejich prsty nebo prsty jsou v zimě otupělé a zbarvené.

Klasickým příznakem sklerodermie jsou prsty nebo prsty, které jsou při vystavení nachlazení bílé nebo šedé. Mezi další příznaky patří zesílené kůže na prstech nebo rukou a těsná kůže na obličeji nebo rukou. Pálení žáhy a gastroezofageální refluxní onemocnění jsou také častými příznaky.

Diagnostika lupusu a sklerodermie je obtížná. Mezi těmito stavy a jinými autoimunitními poruchami, jako je Sjogrenův syndrom a revmatoidní artritida, dochází k překrývání, takže diagnostický proces může být zdlouhavý. Diagnostika je založena na vyšetřeních revmatologů a výsledcích krevních testů.

Lupus a sklerodermie nemají lék, ale symptomy lze léčit. Lupus je obvykle léčen nesteroidními protizánětlivými léky, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, stejně jako kortikosteroidy k potlačení zánětu. Antimalarické léky jsou také účinné, i když neexistuje známá souvislost mezi lupusem a malárií. Lupus typicky cykluje mezi obdobími světla a spánku.

Příznaky sklerodermie jsou léčeny léky proti pálení žáhy a činidel potlačujících imunitní systém. Mohou být použity také léky na krevní tlak. Tyto léky dilatují krevní cévy, aby zlepšily oběh.