Jaký je rozdíl mezi gastritidou a duodenitidou?

Gastritida a duodenitida se týkají zánětu orgánů v břišní dutině, ale jsou odlišné, protože se týkají zánětu dvou odlišných orgánů. Duodenitida nastává, když se zapálí první část tenkého střeva, která začíná v dolní oblasti žaludku. Tato část tenkého střeva je známá jako duodenum. Gastritida se týká zánětu žaludku, i když se často odkazuje na popis široké škály příznaků, které mohou nastat jako přímý výsledek zapálení žaludku. Tyto poruchy jsou často způsobeny stejnými faktory, často vykazují stejné příznaky, jsou detekovány stejným způsobem a jsou léčeny stejnými léky.

Typicky se gastritida vyskytuje, když bariéra, která chrání stěny žaludku před korozními účinky přírodních žaludečních kyselin, je slabá nebo poškozená. Když k tomu dojde, kyselina se dostane do stěny žaludku a zapálí žaludek. To může způsobit řadu škodlivých účinků.

Podobný proces nastává v duodenu během duodenitidy. V tomto případě je výstelka duodena slabá a poškozená a následně je náchylná k zánětlivým účinkům žaludečních kyselin. Vzhledem k blízkosti dvanácterníku k žaludku je žaludeční kyselina často přítomna v duodenu a je obvykle hlavním zánětlivým činidlem v případě duodenitidy.

Často jsou gastritidy a duodenitidy způsobeny stejnými faktory. Například přítomnost bakterií známých jako Helicobacter pylori nebo H. pylori byla spojena jak s gastritidou, tak duodenitidou, i když přítomnost bakterií nevede automaticky k výskytu příznaků. Další častou příčinou obou poruch je opakované užívání léků proti bolesti, které jsou kategorizovány jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). NSAID dráždí ochrannou výstelku žaludku a střeva tím, že snižují chemické látky známé jako prostaglandiny, které jsou zodpovědné za tvorbu ochranných prostředků žaludku a duodenálního obložení.

Symptomy gastritidy a duodenitidy jsou často totožné. Obě poruchy mohou způsobit nevolnost, zvracení, bolest břicha, krvácení a potlačení chuti k jídlu. Také gastritida a duodenitis jsou často diagnostikovány postupem známým jako gastrointestinální endoskopie. Během tohoto postupu je úzká trubice vložena přes ústa a pohybuje se přes jícnu do žaludku a dvanáctníku. Lékaři pak mohou vyhledat poškození tkáně, které lze odstranit a vyšetřit.

Léčba těchto poruch je také často stejná. Pokud je tento stav způsoben častým užíváním nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), může přerušit jejich užívání. V jiných případech se užívají léky, které směřují ke snížení množství žaludeční kyseliny, k neutralizaci přítomné kyseliny nebo k omezení množství kyseliny produkované v žaludku.