Jaký je bezplatný androgénový index?

Volný androgenní index měří normální nebo abnormální hladiny testosteronu vypočítáním poměru testosteronu k proteinu vázajícímu pohlavní hormon definovaný jako globulin. Test se používá k léčbě nedostatku testosteronu u mužů a nízké nebo zvýšené hladiny u žen. Volné výsledky androgenního indexu mohou pomoci lékařům léčit nízké libido, osteoporózu a poruchy vaječníků. Index se také používá při testování plodnosti.

Testosteron je u mužů vylučován testem, přičemž většina hormonu je vázána na bílkoviny, což napomáhá jeho dodávání v celém těle. Muži, kteří testují nízkou hladinu tohoto indexu, mohou trpět erektilní dysfunkcí a nízkou sexuální schopností. Mohou se také cítit unaveni a ztrácejí kostní hmotu.

Ženy také produkují testosteron ve vaječnících a nadledvinách, avšak v malých množstvích. Volný androgenní index testuje nadprodukci testosteronu u žen, které vykazují známky zvýšených mužských pohlavních hormonů. Když hladiny hrozí, mohou ženy začít růst vlasů na obličeji a tělo, prožívat nepravidelné menstruační cykly a přestat ovulovat v předvídatelném rozvrhu. Tyto poruchy mohou pro ženy v dětském věku obtížně koncipovat.

Vysoké hladiny testosteronu ukázané na volném androgenním indexu mohou také naznačovat polycystický ovariální syndrom, hormonální poruchu spojenou s přebytkem androgenu. Vaječníky se obvykle zvětšují a mohou se rozvinout četné malé cysty. Více než polovina žen s diagnózou syndromu polycystických vaječníků je také obézní, s vysokou hladinou androgenu. Porucha je také spojena s cukrovkou, mrtvicí a srdečními chorobami.

Testosteron v lidském těle se měří třemi způsoby. Volný testosteron není vázán na žádný bílkovin, zatímco některé testosterony mohou být slabě vázány na globulin. Volný androgénový index určuje poměr volného testosteronu k pevně vázaným nebo slabě vázaným proteinům vázajícím se na pohlavní hormony. Toto měření ukazuje, zda hladiny androgenu spadají do normálního rozmezí.

Postmenopauzální ženy obvykle vykazují zvýšené hladiny androgenů při poklesu estrogenu během menopauzy. Stav může přispět ke ztrátě sexuální touhy a osteoporózy, poruchou, která způsobuje, že kosti se stávají tenkými a křehkými. Některé ženy používají hormonální substituční terapii (HRT), která obsahuje estrogen a testosteron k řešení těchto rizik. Hormony jsou k dispozici v orální formě, androgenní implantáty a náplasti.

Nežádoucí účinky HRT zahrnují zadržování tekutin a případně nižší hladiny zdravého cholesterolu, které mohou chránit před srdečními chorobami. Studie o účincích estrogenu a testosteronu na rakovinu prsu jsou smíšené. Některé studie ukazují zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu u žen, které užívají HRT, zatímco jiné výzkumy nevykazují žádnou souvislost mezi hormonálními doplňky a rakovinou prsu.