Jaká je hlavní funkce pojivové tkáně?

Funkcí pojivové tkáně je buď spojit tělesné struktury jako kosti a svaly navzájem nebo držet tkáně jako svaly, šlachy nebo dokonce orgány na svém místě v těle. Poskytuje také zpevnění kloubů, posílení a podporu kloubů mezi kosti. Další funkcí pojivové tkáně je transport živin a metabolických vedlejších produktů mezi krevním řečištěm a tkáněmi, ke kterým přilne. Vytvoření hustých sítí vláken, pojivové tkáně jsou tvořeny bílkovinami, jako je kolagen, elastin a mezibuněčná tekutina, a zatímco jeho forma může být v rozmezí od tenké vrstvy až po lano vláken, její konstituce je docela podobná v celém těle.

Existují čtyři hlavní kategorie tělesné tkáně: nervové, epiteliální, svalové a pojivové tkáně. Nervní tkáň zahrnuje tvorbu mozku, míchy a nervů. Epiteliální tkáň se vyskytuje ve vrstvách a pohybuje se od kůže až po obložení orgánů a cév. Svalová tkáň je podobná pojivové tkáni v tom, že je vláknitá, ale je tvořena jednotkami uvnitř svalových buněk, známými jako sarkomery, které jsou navrženy pro expanzi a kontrakci, umožňují změně délky tkáně a metabolizují živiny mnohem odlišně než spojovací tkáň.

Spojovací tkáň se odlišuje od ostatních typů vláken jak svou formou, tak funkcí. Je tvořen jak specializovanými buňkami, které se připojují k jiným tkáním, tak i tomu, co je známé jako extracelulární matrice. Jeho nejvýraznějším atributem je tato matrice složená z tekutiny, gound substance, gelu, který obsahuje molekuly živin, jako je kyselina hyaluronová složená ze sacharidů a bílkovin, a vlákna na bázi proteinů, jako je kolagen a elastin. Vlákna dávají tkanině svou hustotu a sílu a pomáhají správně fungovat pojivové tkáně.

Připevnění na kosti, svaly nebo jiné blízké tkáně je pojivová tkáň distribuována po celém těle, vytvářející šlachy, vazy, chrupavku, tuk a dokonce přispívá k krvi a lymfům. Jednou z funkcí pojivové tkáně je spojit struktury pohybu. Svaly jsou připojeny k kosti, které se pohybují pomocí šlach, tlusté délky pojivové tkáně, které zachycují kosti jako lano. Podobně jsou kosti navzájem spojeny na kloubech vázami, které mohou připomínat úzké pásy nebo široké listy. Ligamenty nejenže drží kosti společně, ale zabraňují tomu, aby klouby přesahovaly jejich normální rozmezí pohybu a také podporují kosti v kloubu, jako tomu bylo při držení ramena od jejího výstupku na ramenním kloubu.

Ještě další funkcí pojivové tkáně je zapouzdření struktur, jako jsou svaly a klouby, a tím přenos živých živin mezi těmito strukturami a krevním řečištěm. Zatímco pojivová tkáň sama o sobě nemá kapiláry příliš hustou, provádí kyslík a živiny z okolních kapilárních lůžek do tkáně, do které se připojí. Stejně tak, když odpadní produkty jsou odstraněny z tkání, pojivové tkáně je přesune zpět do krevního řečiště pro vyjmutí z těla.

Spojovací tkáň také přispívá k ukládání energie, neboť tuková tkáň nebo tuk je forma pojivové tkáně, stejně jako imunitní funkce, jelikož mnoho typů imunitních buněk, jako jsou ty, které vytvářejí tkáň jizev, jsou formy pojivové tkáně. Nakonec pojivová tkáň dává mnoha orgánům svůj tvar a drží je na svém místě v příslušných tělesných dutinách. Dělá to tak, že vytvářejí vaky, které obsahují orgány a připojí se k blízkým strukturám, takže se prostě nepohybují volně.