Co je to radiální nerv?

Radiální nerv je nerv v lidském rameni. To je nerv zodpovědný za zajištění nervového zásobení předloktí stejně jako zadní oddíl paže, nazývaný také extenzní prostor. Toto oddělení drží svaly, které jsou dodávány radiálním nervem. Tento nerv vstoupí také do kosti v rameni známém jako humerus.

Triceps brachii je primární sval dodávaný tímto nervem. Jiné svaly jsou přinejmenším částečně dodávány tímto nervem. Triceps brachii je velký sval s třemi hlavami umístěnými na zadní straně ramen. To je sval, který umožňuje vyrovnání paže.

Radiální nerv začíná u struktury známého jako brachiální plexus. Jedná se o síť nervových vláken, která prochází z páteře a do oblasti krku, podpaží a pak do ramene. Brachiální plexus je zodpovědný za zajištění nervového zásobení svalů a pokožky paže.

Vzhledem k významu tohoto nervu pro lidské tělo může poškození tohoto nervu potenciálně ohrozit normální motorickou a smyslovou funkci, zejména pokud jde o rameno. Humerus je kost, která se nachází v horní části paže. Jak se nerv vloží do této kosti, zlomenina může vést k poškození nervu.

Dlouhodobý tlak na tento nerv může také způsobit zranění nebo dysfunkci. Některé příčiny tohoto tlaku zahrnují nošení pásky hodinek nebo spaní v pozici, která omezuje nerv. Lékařský stav známý jako ischemie může také bránit správné funkci nervu. Ischémie způsobuje nesprávný průtok krve do nervu a okolních oblastí.

Některé příznaky, které mohou naznačovat nervovou dysfunkci zahrnující radiální nerv, zahrnují bolest nebo necitlivost, zejména v rukou, nebo obtíže při pokusu o prodloužení zápěstí nebo lokte. Mohou také být přítomny abnormální pocity, jako je brnění nebo pocity kolíků a jehel. Každý z těchto příznaků by měl být hlášen lékaři, aby bylo dosaženo správné diagnózy.

Léčba dysfunkce nervu závisí na příčině a individuálních reakcích na možnosti léčby. Jedinou nezbytnou léčbou je často změna činností nebo postojů, které vedou k nástupu příznaků. V jiných případech jsou léky předepisovány ve snaze snížit bolest nebo otoky spojené s dysfunkcí nervu. Fyzikální terapie nebo zařízení, jako jsou například příchytky nebo dlahy, často snižují příznaky a urychlují proces hojení. Pouze ve vzácných případech je nezbytná chirurgická intervence k opravě nervu nebo okolních tkání.