Jaké je spojení mezi perimenopauzou a nauzeou?

Perimenopauza je přechod v reprodukčním životním cyklu ženy k úplné menopauze nebo ukončení menstruace po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců. Existují hodně zdokumentované důkazy perimenopauzálních symptomů, které ženy trpí – včetně návalů horka, kratších nebo delších menstruačních cyklů, lehčích nebo těžších menstruačních cyklů a nespavosti – ale bylo provedeno jen málo výzkumů, které dokládají vztah mezi perimenopauzem a nevolností. Některé teorie naznačují, že nevolnost během perimenopause je kvůli hormonální nevyváženosti, protože pohlavní hormony estrogen a progesteron kolísají během perimenopauzy.

Existují tři typy menopauzy: umělé, předčasné a přirozené. Umělá menopauza je chirurgické odstranění reprodukčních orgánů a brání perimenopauze. Předčasná menopauza zahrnuje perimenopauzu, která začíná už v pozdních 20. a 30. letech, a která vyvrcholila úplnou menopauzou do poloviny 30. a počátku 40. let. Přírodní menopauza zahrnuje perimenopuázu, která normálně začíná v polovině 40. až počátku 50. let a může trvat až pět až dvanáct let před úplnou menopauzou.

Navzdory nedostatku vědeckých důkazů o spojení mezi perimenopauzem a nauzeou existuje mnoho anekdotických důkazů, které poukazují na vztah. Mnoho žen, které procházejí časnou nebo přirozenou perimenopauzou, vykazují nevolnost podobné ranní nemoci, která se vyskytla během těhotenství. Bez ohledu na nedostatek vědeckých důkazů spojených s perimenopauzou a nauzeou se zvyšuje počet perimenopauzálních žen a alternativních a tradičních praktických lékařů, kteří doporučují dietní výměnu jako prostředek kontroly příznaků, pokud jde o perimenopauzu a nauzeu.

Ovoce a zelenina obsahují fytoestrogeny, které jsou podobné hormonu estrogenu. Někteří věří, že fytoestrogeny v ovoci a zelenině mohou tělo vytlačit do myšlení, že má více estrogenu než ona, což by mohlo zmírnit nevolnost, která je možná způsobena kolísáním hladin estrogenu. Zvýšená konzumace ovoce a zeleniny by tak pomohla snížit nevolnost u perimenopauzálních žen. Výjimkou jsou ženy, které jsou vystaveny riziku onemocnění rakovinou citlivé na estrogen, protože fytoestrogeny mohou zvýšit riziko výskytu nebo výskytu rakoviny u těchto žen.

Snížení nebo odstranění tak zvaných “špatných tuků”, jako jsou trans-tuky nebo nasycené tuky, z jejich stravy a jejich nahrazení “dobrými tuky”, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, bylo také navrženo jako prostředek pro kontrolu nevolnosti související s perimenopauzou . Výměna kukuřice a rostlinného oleje při vaření s olivovým nebo řepkovým olejem, používání másla namísto margarínu a vyhýbání se zpracovávaným potravinám jsou všechny způsoby, jak zvýšit příjem tuku ve stravě. Některé ženy také uvádějí, že nahrazení kofeinovaných nápojů vodou a neslazenými šťávami zmírňuje nevolnost.

Ženy, které trpí chronickou nevolností během perimenopauzy a které nejsou schopné zmírnit příznaky perimenopauzy prostřednictvím diety, mohou chtít konzultovat s lékařem. Lékařské vyšetření může být nezbytné k vyloučení jiných, možná závažných příčin chronické nevolnosti. Lékař může být také schopen doporučit přípravek bez předpisu nebo předepsat léky, které pomohou snížit nebo odstranit nevolnost.