Jaká je léčba amalgámového tetování?

Amalgámové tetování, které je zbarvení dásní, rtů nebo jiných tkání v ústech způsobené kovovými částicemi z amalgámové náplně, lze léčit jedním z několika způsobů. Vzhledem k tomu, že tyto typy lézí nejsou nebezpečné a nebudou způsobovat žádné zdravotní potíže, mohou být jednoduše ponechány sami bez nutnosti léčby. Někteří lidé si mohou přát nechat je odstranit z kosmetických důvodů, avšak v takovém případě mají dvě možnosti. Mohou být chirurgicky odstraněny nebo laser může být použit k rozbití kovových částic. V některých případech, pokud existují obavy, že změna barvy je ve skutečnosti rakovinová léze namísto amalgámového tetování, může být v oblasti provedena biopsie.

Jedna možnost s tetováním amalgámu je jednoduše zacházet. Částice stříbra, rtuti a jiných kovů z výplní mohou být zachyceny v měkkých tkáních úst, jako jsou dásně, tváře a jazyk, obvykle během zubního postupu. Tyto částice nejsou bolestné ani nebezpečné, avšak nebudou způsobovat škodu, pokud zůstanou tam, kde jsou. Musí být odstraněny pouze tehdy, jsou pro něho kosmeticky nepříjemné.

Pacienti, kteří chtějí odstranit změnu barvy, mohou potřebovat operaci, aby tak učinili. Zafarbená oblast je chirurgicky odstraněna, někdy pomocí laseru. Často se k transplantaci tkáně v místě chirurgického zákroku použije také štěp.

Druhou možností odstranění tetování z amalgámu je rušení laserovým rubinovým laserem Q-switched. Laser je zaměřen na amalgámové léze a používá se k rozbíjení kovových částic nahoru. Jakmile se to stane, lymfatický systém těla je může odstranit přirozeně, nebo mohou být vyloučeni skrze kůži. Tento postup může zahrnovat několik zasedání, které vám umožní vyčistit tetování.

I když to není technicky léčba tetování samotného amalgámu, je někdy nutné mít jeden biopsii, aby potvrdil, co to je. Je to proto, že některé typy rakovinných lézí, jako jsou melanomy, mohou někdy vypadat velmi podobně. Pokud léze vypadá podezřele nebo není v místě, které se zdá být pravděpodobně výsledkem vniknutí amalgámu do tkáně, může lékař chtít vyloučit možnost rakoviny. Jakmile biopsie potvrdí amalgámové tetování, pak pacient může zvážit možnosti léčby.