Co je teres minor?

Teres minor je sval umístěný v rotátorové manžetě, která je součástí ramena. Jeho primárním účelem je pomáhat externímu otáčení ramenního kloubu a dělá to ve spojení s infraspinatus – dalším ze čtyř rotátorových manžety. Poranění manžety rotátoru může být způsobeno náhlými pohyby nebo chronickými slzami, ke kterým dochází z důvodu opakovaného namáhání.

Původ teres minor je na hřbetní straně lopatky. Vlákna běží bočně a ve směru vzhůru, než se stanou šlachy. Tato šlacha se vloží do humeru. Inervace svalu je prostřednictvím axilárního nervu. V některých vzácných situacích může být teres menší částečně spojen s infraspinatus.

Hlavním účinkem teres minor svalu je otočení ramena externě. To se děje prostřednictvím bočního otáčení hlavy humeru. Kromě rotace se sval používá také k držení hlavy humeru v správné poloze vzhledem k lopatě. Svaly také pomáhají přinést paže spolu s jinými svaly.

Existují dva svalové svaly – hlavní a menší. Teres major vykonává podobné činnosti jako drobná, i když pomáhá interní rotaci a je aktivní pouze při fixní lopatce. Jiné rotující manžety zahrnují supraspinatus, infraspinatus a sucscapularis.

Poranění manžety rotátoru je poměrně časté a může být způsobeno řadou důvodů. Například všechny sporty, které zahrnují opakované otáčení ramen, mohou způsobit větší zátěž na svalech manžety rotátoru. Akutní slzy se stávají, když náhlý a silný pohyb sportovce způsobí trhání jednoho ze svalů. To je obvykle okamžitě zřejmé, protože to může být bolestné zranění.

Chronické zranění manžety rotátoru se vyskytují v mnohem delší době a často ovlivňují šlachy více než samotný sval. Pokud se šlacha začne třepat proti kostře, může to způsobit zánět. Toto je někdy známé jako syndrom nárazu a obvykle postihuje osoby starší 40 let.

Léčba poškození manžetou rotátoru závisí na závažnosti problému a způsobu, jakým byl způsoben. Pokud by zranění bylo způsobeno náhlým pohybem, odpočinek a led by pomohl snížit otok. Chronické poranění se řídí podobnými léčebnými principy, ačkoli může být zapotřebí injekce k potlačení zánětu a ke snížení bolesti. Při některých typech může být vyžadována operace.