Jaký je rozdíl mezi doxycyklinem a amoxicilinem?

Jak doxycyklin, tak amoxicilin jsou antibiotiky. Patří do různých tříd a mají různé mechanismy působení. Zatímco oba mají širokou spektrální aktivitu proti různým gram-pozitivním a gramnegativním bakteriím, pro obě léky se vyvinul určitý odpor. Výběr antibiotika, které bude použito, bude prováděno ošetřujícím lékařem podle choroby, organismu, který ji způsobuje, a citlivosti organismu.

Zatímco obě antibiotika bojují proti bakteriálním infekcím, způsob, jakým se dělají, se liší. Doxycyklin patří do třídy léků nazývaných tetracykliny, které působí tím, že zasahují do proteinové syntézy bakterií, a tím nedovolí, aby se organismus replikoval. To je označováno jako bakteriostatické činidlo, což znamená, že zabraňuje množení bakterií. Imunitní systém těla zabíjí již bakterie.

Doxycyklin se používá k léčbě řady vnímavých stavů, včetně genitálních infekcí, plicních infekcí a rakoviálních onemocnění. Vzhledem k vývoji bakteriální rezistence se jeho úloha v bakteriálních infekcích mírně snížila. To může být také používáno dlouhodobě, k léčbě těžké akné. Doxycyklin se také používá při profylaxi malárie a v kombinaci s jinými léky při léčbě malárie.

Amoxicilin je penicilin citlivý na beta-laktamázu s rozšířeným spektrem. Funguje tím, že zasahuje do buněčných stěn bakterií. Opět se vyvinula rezistence v některých organismech, takže je často kombinována s jiným lékem, kyselinou klavulanovou, která obnovila jeho účinnost. Amoxicilin se obecně používá k léčbě infekcí, jako jsou otitis media, sinusitida a infekce dolních cest dýchacích.

Stejně jako u všech léků může doxycyklin i amoxicilin interagovat s jinými léky, jednou z nich je perorální antikoncepční tabletka. Všechny léky, včetně volně prodejných, homeopatických a doplňkových léků, by měly být projednány s lékařem. Těhotenství, požadované těhotenství a laktace by měly být také diskutovány. Těhotné ženy by neměly užívat doxycyklin, ačkoliv amoxicilin je během těhotenství relativně bezpečný.

Dokončení průběhu antibiotika je nezbytné a to platí jak pro doxycyklin, tak pro amoxicilin. Zastavení kurzu před ukončením zvyšuje riziko vzniku rezistence, čímž se léčí budoucí infekce mnohem obtížnější. Předepsaná dávka a trvání by měly být přesně dodrženy.

Obě léky mohou způsobovat nežádoucí účinky, některé gastrointestinální, jako je nevolnost, zvracení a průjem. Pokud by tyto byly závažné, měl by být konzultován lékař. Užívání doxycyklinu a amoxicilinu spolu s jídlem může pomoci snížit gastrointestinální vedlejší účinky. Doxycyklin může způsobit podráždění jícnu nebo hrdla, takže se doporučuje, aby byl užíván s velkým sklenicí vody ve vzpřímené poloze a aby se po určité době nepodařilo lehnout.