Jaká je léčba porcelánového žlučníku?

Pacienti se zánětlivým stavem známým jako porcelánový žlučník jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku rakoviny žlučníku. Z tohoto důvodu by nemělo být onemocnění léčeno chirurgicky k odstranění žlučníku. Typ chirurgie používaný k odstranění se může lišit v závislosti na klinickém zobrazení choroby pacienta.

Hlavním pilířem léčby tohoto onemocnění je cholesytektomie, která je operací prováděnou k odstranění žlučníku. Důvodem, proč je operace vyžadována u pacientů s tímto stavem, je to, že je často spojena s rakovinou žlučníku. Třetina pacientů s diagnostikovaným porcelánovým žlučníkem má koexistující rakovinu žlučníku. Další dvě třetiny jsou vystaveny zvýšenému riziku vzniku rakoviny žlučníku ve srovnání s obecnou populací.

V případech porcelánu žlučníku závisí jak chirurgické odstranění závisí na typu přítomné choroby. Stav je klasifikován na základě výskytu žlučníku na ultrazvuku, což je zobrazovací technika, která používá zvukové vlny k odhalení vlastností struktur uvnitř těla. Ultrazvuk je užitečný způsob diagnostiky tohoto stavu, protože snadno detekuje kalcifikaci nacházející se ve stěně žlučníku. Na základě jejich ultrasonografických charakteristik byly identifikovány tři typy, typy I-III.

Typy porcelánu žlučníku II a III jsou považovány za nejnebezpečnější typy. Předčasný chirurgický zákrok se doporučuje pacientům spadajícím do těchto dvou kategorií. Většinou je nutná otevřená cholecystekomie. Co to znamená, že chirurg provádějící operaci provede v horní části břicha na pravé straně řez 5-7 palců (asi 13-18 centimetrů) nebo řez. Velké řezání umožňuje chirurgovi vidět žlučník jasněji a lépe jej odstranit.

Na rozdíl od typů II a II, porcelánový žlučník typu I je méně závažný a někdy může být léčen méně invazivním chirurgickým zákrokem. Pro tyto pacienty často postačuje laparoskopická cholecystekomie. Tímto postupem se v břiše vytvoří tři malé řezy. Sonda kamery je vložena přes jeden řez a chirurgické nástroje se používají pro přístup k žlučníku přes další dvě řezy. Výhodou laparoskopické cholecystektomie je kratší doba zotavení a snížení rizika krvácení a infekce.

Porcelánové žlučníky jsou nejčastěji diagnostikovány náhodně. Jinými slovy, zobrazovací studie provedené z jiných důvodů odhalují abnormalitu. Imagingové techniky, jako jsou skenování abdominální počítačové tomografie (CT), abdominální rentgenové záření nebo abdominální ultrazvuk, snadno zobrazují nemocný žlučník. Stav je nazýván “porcelánovým” žlučníkem kvůli kalcifikacím přítomným ve stěně. Často se tento stav vyvíjí z chronického zánětu žlučníku, například z chronické cholecystitidy.