Jaké je spojení mezi vnímáním a pozorností?

Vnímání a pozornost jsou dva pojmy, které souvisejí s kognitivním vývojem lidí. Obě jsou založeny na schopnosti vědomě řídit a řídit duševní proces v souvislosti s vnějšími podněty, které mohou být fyzické, vizuální nebo z paměti uložené v souvislosti s událostmi. Vztah mezi vnímáním a pozorností je skutečností, že vnímáním je schopnost rozumět prostředí a okolí, zatímco pozornost je schopnost soustředit se na jakýkoli vnímaný podnět.

Souvislost mezi vnímáním a pozorností vyplývá ze schopnosti lidských bytostí zvolit si, jaké vnitřní nebo vnější podněty musí věnovat. To je velmi důležitá schopnost kvůli tomu, že lidské bytosti musí bojovat denně. Tím, že věnuje pozornost vybraným podnětům, je jedinec schopen zaměřit svou pozornost na konkrétní podněty, zatímco zbavuje nadbytečné hodnoty v dlouhodobé nebo krátkodobé paměti pro budoucí použití.

Například, pokud mladý chlapec prochází parkem za slunečného dne, uvidí mnoho objektů, které slouží jako forma podnětů. Některé z nich budou zaznamenány pouze okrajově, zatímco jiné budou vystupovat v různém stupni zaměření a budou chovat chlapce pozornost. Takové externí podněty například zahrnují teplo ze slunce, mírný větřík, květiny v parku a další. Spojení mezi vnímáním a pozorností lze vidět v podnětech, na kterých se chlapec rozhodne soustředit svou pozornost.

Například by si mohl všimnout všechno, co bylo popsáno výše, ale mohl si vybrat jako zlatý retrívr nebo jako zmrzlinu. Některé z ostatních předmětů mohou být uloženy v jeho krátkodobé paměti, ale zmrzlina a zlatý retrívr se vynoří v ostrém zaměření, protože se rozhodl věnovat těmto zvláštním vizuálním podnětům jeho pozornost. Pokud je mladý chlapec rozebrán rok od té doby, mohl by si částečně pamatovat na ostatní faktory, ale památka na zlatý retrívr a další předměty, na které věnoval pozornost, mu pravděpodobně budou snazší. Vnímání a pozornost jsou proto propojeny účinkem, že osoba, která zažívá podněty, přiděluje svou pozornost předmětům, které vnímá.