Jaká je správná péče o kondomové katétry?

Kondenzační katetry jsou jedním ze způsobů, jak řešit mírnou až těžkou inkontinenci moči u mužů. Nabízejí alternativu k tradičním tubám katétru, které se vkládají do močové trubice. Při péči o katétr je důležitá udržování čisté oblasti. To často pomáhá předcházet infekcím.

Před zavedením tohoto typu katétru by se penis a okolní prostory měly umýt mýdlem a vodou. Potom je třeba jej důkladně vysušit. Penis by měl být také vyšetřen na případné červené skvrny nebo rozbitou kůži. Dále je důležité připojit nový kondomový katétr každý den.

K penisu jsou obvykle připojeny kondomové katétry. Někteří mohou použít Velcro®, zatímco jiní mohou používat speciální druh pásky. Pro připojení těchto katetrů je důležité použít pouze vhodnou pásku. Použití pravidelné lepicí pásky by mohlo poškodit katétr.

Během celého dne by se katétry na kondomy měly vyprázdňovat tak často. Mnoho lékařů pro močovou inkontinenci doporučuje vyprázdnit sáčky, když se dostanou asi dvě třetiny plné moči. Velké katetrové vaky mohou být nutné vyprázdnit asi každých osm hodin. Menší pytle, na druhé straně, budou muset být vyprázdněny asi každé tři hodiny.

Pro vyprázdnění pytlů musí pacient nejprve odstranit hubici z ochranné kapsy ve spodní části vaku. Dávejte pozor, abyste se nedotkli hrotu, a pak mu můžete posunout ventil na otevřenou hubici a nechat moč z vaku vyprázdnit do kontejneru nebo toalety. Ventil může být uzavřen, opláchnut a nahrazen zpět do ochranné kapsy.

Udržování všech částí čistících katetrů je důležité. Po propláchnutí sáčku s teplou vodou by měl být naplněn roztokem jednoho dílu octa a tří částí vody. Po třiceti minutách může být znovu vyprázdněn a opláchnut. Potom je třeba jej nechat vyschnout a skladovat, pokud je to nutné.

Při použití kondomových katétrů je důležité pečlivě zacházet s nimi. Pokud se sáček nebo trubka zpracovává zhruba, mohlo by dojít k vytvoření otvoru, který moči umožní unikat. Po celý den a v době, kdy je v posteli, je důležité, aby trubka nebyla zalomená ani ohnutá. Taška by měla být také zavěšena na straně postele, ideálně těsně pod matrací.

Správná péče o katétry není jen o čistotě, ale také o prevenci infekcí. Vzhledem k tomu, že pacienti, kteří používají katetry, jsou náchylnější k infekcím, pacienti, kteří prožívají určité příznaky, by měli co nejdříve vyšetřit lékař. Některé z těchto příznaků zahrnují červený nebo oteklý penis, silnou, zakalenou nebo krvavou barvu moči, moč se silným zápachem, bolest při močení a horečka nebo zimnice.