Jaká je léčba pro vysokou viskozitu krve?

Vysoká viskozita krve může být sekundárním příznakem mnoha různých onemocnění. Léčba tohoto stavu závisí na tom, jak silná je krev, a může zahrnovat podávání tekutin, plazmaferézu nebo flebotomii. Může být možné počkat a zjistit, zda je léčba skutečně zapotřebí, i když závažné případy vysoké viskozity krve vyžadují okamžitou léčbu.

Prvním krokem při léčbě vysoké viskozity krve je pozitivní identifikace poruchy. Symptomy mohou zahrnovat ospalost, bolesti hlavy, zarudnutí kůže a záchvaty. Tyto příznaky mohou být příznakem jiných stavů, včetně stavů, které zahrnují nízké množství červených krvinek. Aby se ujistil, že pacient trpí správnou léčbou, bude lékař muset provést test, který měří úroveň červených krvinek v těle. Tím bude zajištěno, že léčba bude vhodná a bude prospěšná pro pacienta.

Jakmile lékař zjistí, že počet červených krvinek je příliš vysoký, léčba může začít. Pacientům jsou často podávány tekutiny, které se používají k léčbě dehydratace. Tyto tekutiny, přidané do krevního řečiště, mohou zvětšit poměr krvinek k krevní plazmě.

Léčba vysoké viskozity krve je určena tím, jak silná je krev. Jedna běžná léčba je plazmaferéza nebo výměna krevní plazmy. Při tomto postupu se od pacienta odebere krev a plazma, která je kapalnou složkou krve, je odstraněna. Po odebrání plazmy z krve pacienta se do krevních buněk pacienta přidá krevní plazma, takže poměr krvinek k plazmě je na normální úrovni. Poté se pacientovi podávají krvinky a plazma dárce.

Flebotomie je další běžná léčba pro vysokou viskozitu krve. Tento jednoduchý postup zahrnuje odstranění určité krve z krevního oběhu pacienta. Malý řez v žíle se používá ke kontrole toho, kolik krve je odstraněno.

Existuje řada různých příčin vysoké viskozity krve a léčba tohoto stavu závisí na tom, proč pacient trpí daným stavem. Pacienti, kteří mají zvýšený počet červených krvinek způsobený chronickým onemocněním, jako je hypertenze, nemusí dlouhodobě těžit z léčby vysokou viskozitou krve. Monitorování a konzervativní užívání léčby může být pro tyto pacienty nejvhodnější, protože časté užívání flebotomie nebo plazmaferézy může mít nepříznivý účinek na pacienta.