Co je thymol?

Rostliny byly používány pro léčebné účely v celé historii lidstva. Tymián, bylina v rodině máty, je taková rostlina. Historicky byl tymián používán jako prostředek na balzamování a přírodní antiseptikum. Moderní věda extrahovala účinnou chemickou složku v tymianovém oleji – thymol – pro použití v přípravcích od zubní pasty až po ústní vodu až po topické masti a jiné léčivé látky.

Tymol se vyskytuje v oleji z tymiánu, extraktu z tymiánu a jako zřetelné izolované chemické sloučeniny, je osvědčenou antimikrobiální, protiplesňovou a antibakteriální látkou. Poškozuje buněčné stěny bakterií a hub. Poškození způsobené buněčným stěnami brání mikroorganismu před nemocí nebo onemocněním. I když nejsou oficiálně prokázány, stejné vlastnosti, které inhibují bakterie a houby, mohou také působit proti vnitřním parazitům, jako jsou houby.

Existuje několik běžných přípravků pro thymol. Jako topická mast se aplikuje přímo na vnější část pokožky, jako je to u houby nehtů nebo kožních onemocnění. Jako čaj nebo tisan se tato rostlina přidává do vroucí vody k léčbě vnitřních chorob, jako jsou infekce v krku nebo zánět dásní. Sloučenina může být také suspendována v roztoku izopropylalkoholu pro přímou aplikaci na ruce nebo neživé předměty.

Tymol je převládající v dezinfekci rukou bez alkoholu kvůli jeho léčivým vlastnostem. Má také omezené použití jako pesticid a odpuzující zvíře. Může být také použita na všech přírodních medikačních obvazech, aby se snížila pravděpodobnost infekce. Na místo čistého tymolu lze použít drcený tymián, oba obsahují stejnou sloučeninu a jediné minutové rozdíly mezi tymiánem a tymolem spočívají v uspořádání molekul v látkách.

Kromě léčebných použití se používá při vaření jako příchuť nebo zesilovač. Protože se jedná o přirozeně se vyskytující látku, která se nachází v rostlině používaném v kulinárních aplikacích, má vysokou bezpečnostní rezervu. Navzdory tomu je vhodné požádat lékaře, naturopatha nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka o radu, než začnete užívat tuto rostlinu.

I když jsou vedlejší účinky vzácné, u citlivých lidí může dojít k alergické reakci. Svědění, vyrážky, kopřivka a potíže s dechem jsou jen některé z příznaků, které může člověk zažít, pokud je alergická na tuto látku nebo rostlinu, ze které pochází. Mírné potíže s gastrointestinálním traktem se mohou vyskytnout, pokud se užívají vnitřně. V případě nežádoucích účinků byste měli hledat nouzové lékařské ošetření.