Co bych měl vědět o dárcovství plazmy?

Dárcovství plazmy nemusí být tak běžné jako darování krve, ačkoli tyto dva postupy jsou poměrně podobné. Plasma tvoří část vaší krve a hlavní rozdíl v postupu je, že vaše červené krvinky jsou odděleny od plazmy procesem nazývaným plazmaferéza. Když darujete plazmu, některé z červených krvinek jsou recyklovány zpět do těla poté, co byly odděleny od plazmy.

Existují některé úžasné věci, které lze provést pomocí krevní plazmy. Může pomoci lidem, kteří mají potíže s srážení krve, například. Většinu získané krevní plazmy mohou používat farmaceutické společnosti, a pokud dáváte plazma, obvykle se nedá zjistit, jak se používá plazma. Dalším rozdílem je, že mnoho lidí je placeno za dárcovství plazmy, což se obvykle nevztahuje na darování krve. Odškodnění není obrovské, ale může činit přibližně 15-25 dolarů (USD) na dárcovství. Ne všichni sběratelé platit a některé organizace, jako je americký Červený kříž, vás vyzývají, abyste darovali bez placení.

Centra kolekcí center pro určité typy věcí. Pokud jste nedávno cestovali do cizí země, jste promiskuit nebo jste užívali intravenózní léky, máte potenciál pro přenos onemocnění jiným. Nelze lhát o tomto chování, protože vaše plazma užívaná u jiné osoby může mít potenciálně smrtelné důsledky. Sběrná střediska se budou také zabývat vaším zdravotním stavem, váhou, chováním, jakýmkoli léky na předpis, které byste mohli vzít, a pravděpodobně testují vaši krev na chudokrevnost. Některá centra také kontrolují vysoký obsah krevní cukru.

Někteří lidé se podílejí na dárcovství plazmy dvakrát týdně a teoreticky, pokud jste velmi zdraví, měla by být vaše plazma plně obnovena do 48 hodin po darování. Organizace, jako je Červený kříž, vám však umožňují darovat pouze jednou měsíčně nebo dvanáctkrát ročně. Jiné sběrné střediska umožňují, aby lidé darovali dvakrát týdně, ale to nemusí být ve vašich nejlepších zájmech. Existují důkazy, že pravidelné týdenní dárcovství plazmy může mít vliv na zdraví, energii a imunitu. Získání 25 dolarů za týden pravděpodobně nebude stát za to, pokud se dostanete špatně nebo se budete cítit.

Když dáte plazmový dar, většina center říká, že celkový proces může trvat až dvě hodiny. Lidé, kteří často darují, mohou být do centra a ven z centra přibližně 45 minut až hodinu. Budete potřebovat občerstvení poté, co dáte dar a většina center má cookies a džus k dispozici. Přineste něco, co si s vámi přečtete, a nezapomeňte použít koupelnu před tím, než udělíte plazmu, protože nemůžete zastavit proces uprostřed.

Někteří lidé považují dárcovství plazmy za něco, co jsou zoufalí, ale není tomu tak. Existuje spousta studentů, kteří darují plazmu a někteří lidé budou darovat plazmu, aby pomohli postiženým rodinným příslušníkům, kteří ji potřebují. Pokud uvažujete o dárcovství plazmy jako o zdroji příjmů, uvědomte si, že můžete jen omezené množství příjmů a mnoho plazmových center má mnohem volnější omezení než Červený kříž. Schopnost darovat častěji není vždy v nejlepším zájmu dárců.