Jaký je rozdíl mezi niacinem a niacinamidem?

Zatímco niacin a niacinamid jsou obě složky vitaminu B3 a jsou často používány zaměnitelně jako doplňky, existují některé kritické rozdíly mezi těmito dvěma. Niacinamid je amid odvozený od niacinu, který je také znám jako kyselina nikotinová. Oba mohou mít různé fyzické účinky na tělo a lidé, kteří jsou citliví na tyto změny, mohou raději používat jeden nad druhým. Oni také se liší v jejich užitečnosti pro léčbu určitých stavů, jako jsou oběhové problémy, vysoký cholesterol a osteoartróza.

Nejzákladnějším rozdílem mezi niacinem a niacinamidem je, že druhý je derivát prvního. Niacinamid je typ chemické sloučeniny známé jako amid, který je definován atomem dusíku kombinovaným s karbonylovou skupinou nebo C = O, které obsahují všechny amidy. Lidské tělo může převést niacin na niacinamid po jeho požití.

Vzhledem k rozdílu ve farmakologických vlastnostech niacinu a niacinamidu mohou lidé mít při léčbě jeden proti druhému velmi odlišné fyzikální reakce. Niacin má na většině lidí zřetelný vazodilatační účinek, což znamená, že jejich krevní cévy se při jejich užívání rozšiřují. To často vede k častému nežádoucímu účinku, někdy nazývanému splachování niacinem, kde se kapiláry pod kůží otevřou, aby umožnily průchod větší krev než normálně, a kůže se pak na krátkou dobu zčervená, svědí nebo dokonce bolestivá. Niacinamid nerozpíná krevní cévy a proto nezpůsobuje návaly kůže, ale může vést k nadměrnému pocení nebo nadměrnému pocení. Který efekt je pravděpodobnější, že může být problém pro osobu, může určit, který doplněk se rozhodne vzít, aby získal dostatečné množství vitaminu B3.

Niacin a niacinamid obě pracují stejně dobře, když se používají jako vitaminový přípravek a mohou být užívány k léčbě pellagra nebo nedostatečnosti niacinu, ale jejich účinnost se často liší, když se užívají k léčbě jiných stavů. U otravných otázek je niacin výhodným doplňkem vzhledem k jeho účinkům na krevní cévy. Je také dobře známo pro svou úlohu při snižování hladiny cholesterolu, zabraňuje vytvrzování tepen a snižuje riziko srdečního záchvatu, což niacinamid nemá. Niacinamid, na druhé straně, může pomoci léčit diabetes a osteoartrózu, zatímco niacin není pro tyto podmínky užitečný.