Co je vitiligo?

Vitiligo postihuje kůži, oči a sliznice tím, že ničí buňky, které produkují pigment těla. Nejzřetelnějšími výsledky tohoto stavu jsou bílé skvrny v oblastech, kde kůže nevytváří dostatek pigmentu. To není vážná podmínka, ale výzkumní lékaři stále vyšetřují metody správné diagnostiky, léčby, koexistence chorob a psychických vedlejších účinků.

Naše vlasy, oči a kůže jsou dány barvou pigmentem zvaným melanin. Tento materiál se neustále rozkládá a nahrazuje, takže musí být doplňován buňkami nazývanými melanocyty. Melanocyty vyrábějí a distribuují správné množství melaninu, ale pro lidi s vitiligo je tento proces narušen.

Jak našli vědci, tato porucha ničí melanocyty z neznámých důvodů. Oni ji kategorizovali jako autoimunní poruchu, protože za to není zodpovědná žádná vnější příčina. Při autoimunitních poruchách se vaše tělo pokládá za nepřátelského vetřelce a deklaruje válku na těch “nepřátelských” buňkách. Váš nefungující imunitní systém pokračuje v útoku na vaše vlastní buňky, v tomto případě na melanocyty.

Nejčastějším příznakem vitiligo jsou světle nebo bílé skvrny kůže kdekoli na těle. Ty se běžně vyskytují v oblastech, které dostávají mnoho slunečního světla, jako je tvář, zadní část krku, předloktí, ruce a nohy. Mohou také postihnout jiné oblasti, například pod paží a pohlavních orgánů. Z větší části jsou příznaky nejvážnějším aspektem tohoto onemocnění a lékaři směrují k tomuto aspektu.

Pokud máte podezření, že trpíte touto poruchou, vyhledejte svého lékaře k oficiální diagnóze a konzultaci. Můžete očekávat fyzickou prohlídku kůže od dermatologa. V této fázi výzkumu existuje řada různých léčebných postupů, od světelné terapie až po orální léky až po silné opalovací krémy.

Vzhledem k tomu, že tato porucha se zdá, že postihuje mladé lidi více než starší lidé, lékaři citují psychologické účinky onemocnění jako hlavní problém. Osoba s viditelným rozdílem v barvení kůže, nazývaná depigmentace, může být ovlivněna, aby viděla své tělo jako nezdravé, zdravotně postižené nebo neatraktivní. Lékaři povzbuzují mladé lidi, aby s touto reakcí pomohli s psychologem.

Vitiligo může upozornit vašeho lékaře na jiný společný stav, který se často projevuje depigmentací. Anémie, lupus a hypertyreóza se často vyskytují u lidí s vitiligo. Genetika je také pravděpodobně zodpovědná, neboť se zdá, že tento stav probíhá v rodinách. Bohužel se tento stav obvykle zhoršuje s tím, jak čas běží. Nicméně to určitě není nakažlivé.