Co je ubichinon?

Ubiquinon nebo koenzym Q10 (CoQ10) se obecně vyskytuje ve většině eukaryotických buněk jako přirozeně se vyskytující substance, stejně jako v mnoha potravinách. Nejčastěji se vyskytuje v buněčných mitochondriích orgánů s vysokými energetickými nároky, jako je srdce, ledviny a játra. CoQ10 hraje důležitou roli v aerobním buněčném dýchání a jeho hlavní funkcí je generovat adenosintrifosfát (ATP), čímž buňku dodává energii.

Kromě buněčných mitochondrií se ubichinon také nachází v jiných organelách, jako je endoplazmatické retikulum, vezikuly, lysosomy a peroxizomy. Pokud jde o zdroje potravin, hovězí, vepřové a kuřecí srdce jsou obecně nejbohatšími zdroji CoQ10. Dalšími dobrými zdroji mohou být maso, ryby, olej, ořechy a zelenina.

Některé faktory mohou ovlivnit hladiny ubichinonu v těle. Mohou zahrnovat určité léky, expozici slunce a věk. Statiny, některé betablokátory a určité léky na snížení krevního tlaku mohou všechny potenciálně snižovat hladiny CoQ10 v séru, zatímco expozice slunečních UV paprsků může často snížit hladiny kůže. Přirozená syntéza ubiquinonu v těle obvykle postupně klesá od 21 let.

Normální množství ubichinonu nalezené v lidském těle je obecně kolem dvou gramů. Lidé by měli konzumovat nebo vyrábět přibližně 0,5 gramů denně, protože mají průměrnou obrat za čtyři dny. Většina těch, kteří konzumují západní stravu, užívá méně než 5 mg CoQ10 denně. Může být nutné pro starší osoby, osoby s určitými nemocemi, osoby užívající určité léky a další, kteří nemohou syntetizovat dostatek ubichinonu, aby užívali přípravek CoQ10, pokud mají dosáhnout doporučených 0,5 gramů denně.

Ubichinon hraje důležitou roli nejen při produkci ATP, ale také při udržování tekutosti buněčných membrán a předcházení oxidativnímu poškození bojem proti volným radikálům. Pokud volné radikály způsobí oxidační poškození DNA buněčných mitochondrií, buňka nemusí být schopna správně fungovat. To může mít za následek poškození orgánů, včetně nevratného poškození mozku a srdce.

Přídavek CoQ10 byl použit k léčbě různých stavů, včetně mrtvice, srdečních onemocnění, onemocnění dásní, migrény, Parkinsonovy nemoci, mitochondriálních poruch a rakoviny. Jeho účinnost při léčbě mnoha z těchto stavů zatím není jasná. Existují dobré důkazy, které ukazují, že doplnění CoQ10 může být užitečné při léčbě pacientů s mitochondriálními nebo metabolickými poruchami, které vedou k nedostatečnosti CoQ10, a také k mírnému snížení vysokého krevního tlaku. Ačkoli některé důkazy naznačují, že doplnění může být také užitečné pro jiné podmínky, je třeba provést ještě dobře navržené studie k prokázání těchto tvrzení.

Ti, kteří uvažují o užívání doplňků ubichinonu, by měli obecně upozornit svého poskytovatele zdravotní péče, pokud mají alergie, zejména na rostliny, jsou těhotné nebo kojící, užívají jakékoli léky nebo jiné doplňky, nebo trpí poruchou krevních destiček nebo cukrovkou. Někteří lidé mohou pociťovat alergické reakce na přípravek CoQ10 a měli by obvykle vyhledávat lékařskou pomoc, pokud rozvíjejí úle, mají potíže s dýcháním nebo mají otoky rtů, jazyka, obličeje nebo krku. CoQ10 může potenciálně interagovat s jinými léky nebo doplňky, včetně diabetu a léků na ztenčení krve. Není známo, zda může CoQ10 způsobit poškození nenarozených nebo kojících dětí, a obecně by se jim mělo zabránit těhotným nebo kojícím ženám.