Co je torus mandibularis?

Torus mandibularis je kostní růst, obvykle nodulární, podél dolní čelisti. Takové výrůstky se objevují na vnitřní straně kosti, těsně pod zuby a často se rozvíjejí v párech po obou stranách úst. Většina tori je benigní, ale mohou občas způsobit problémy, které vyžadují aktivnější léčbu. Zubní lékař nebo ústní chirurg může provést vyhodnocení, zda určitý případ pacienta potřebuje zvláštní pozornost.

Příčiny těchto výrůstků nejsou dobře známy. Lokální stres se jeví jako faktor, protože tento stav je častější u lidí, kteří si brousí zuby nebo mají problémy se zarovnáním zubů a čelistí. Rostou pomalu v průběhu času a mohou se v některých případech nebo později v životě objevit velmi brzy v dětství, někdy po období stresu. Pokud se odstraní, může se obnovit růst, což dokládá, že je to výsledek probíhajícího procesu v ústech spíše než jednorázové chybě při vývoji kostí.

Velikost se může lišit radikálně. Někdy torus mandibularis je poměrně malý náraz, zatímco v jiných případech jsou výrůstky dostatečně velké, aby se navzájem dotýkaly. Pacienti s většími růstmi mohou mít nepohodlí, protože může být těžké žvýkat nebo spolknout. Malé výrůstky jsou extrémně časté, obzvláště u mužů, a nejsou obvykle důvodem k obavám, pokud nerozvinuly velmi rychle nebo pokud si pacient všimne změny v barvě nebo struktuře růstu.

U některých pacientů může být těžké umístit zubní protézu s torus mandibularis. Jiní mohou vyvinout ulcerace v tkáni nad růst, který může způsobit infekce a bolesti v ústní dutině. V některých případech mohou také vznikat obavy z řízení dýchacích cest, protože růst může v případě mimořádné situace způsobit potíže s ovládáním dýchacích cest pacienta. Tyto situace mohou vyžadovat léčbu.

Operace může být použita k odstranění torus mandibularis a vyhlazení kosti. To je někdy účinné, i když v jiných případech se může růst znovu objevit, a to měsíce nebo roky, aby se znovu získal jeho původní rozměr. Po chirurgickém zákroku mohou být pacienti upozorněni, aby měli pravidelné prohlídky, aby mohly zjistit, zda se růst vrátí. Tato anamnéza torus mandibularis může být také zaznamenána v pacientově diagramu, takže budoucí poskytovatelé zubního lékaře si jsou vědomi tohoto problému a vědí, že ho při hodnocení pacienta zkontrolují.