Co je krvácení z dělohy?

Děložní krvácení je široký termín, který se používá k identifikaci jakéhokoli typu výtoku krve z dělohy. Rutinní krvácení, jako je normální průběh menstruačního cyklu, je formou děložního krvácení, které neindikuje existenci jakéhokoli zdravotního problému. Existují však i případy, kdy se výtok krve z dělohy považuje za známku vážných zdravotních problémů. V takovém případě mnoho zdravotnických pracovníků používá termín abnormální děložní krvácení nebo AUB.

Existuje několik faktorů, které oddělují abnormální děložní krvácení od normálního menstruačního krvácení. Za prvé, závažnost a trvání krvácení se velmi liší od toho, co se vyskytlo během typického menstruačního cyklu. Žena navíc zaznamenává častější krvácení než obvykle. Obvykle se vyskytuje dodatečná bolest, která se liší od toho, co se normálně vyskytuje v průběhu menstruace, takže je zřejmé, že epizody nepravidelného krvácení nejsou součástí běžného měsíčního cyklu.

Krvácení z dělohy může být výsledkem poškození děložního čípku nebo dělohy. Krvácení může také vzniknout v podšívce dělohy, známé jako endometrium. V těžkých případech může být původ krve pocházet z pochvy a dokonce i z falošních zkumavek.

Existuje několik důvodů, proč se žena může setkat s děložním krvácením nad krvácením, které je běžné během normálního menstruačního cyklu. Hormonální terapie, která zahrnuje použití estrogenu a progestogenu, může způsobit některé nepravidelné krvácení. Těhotenství může také prodloužit trvání a frekvenci děložního krvácení. Situace tohoto typu často nejsou závažné, i když by měly být okamžitě hlášeny ošetřujícímu lékaři.

Jiné příčiny děložního krvácení mohou mít vážnější povahu. Vývoj fibroidních nádorů může často zvyšovat frekvenci a trvání krvácení. Poškození děložní dělohy může být také původem problému. Přítomnost rakovinných buněk v pochvě, děloze, krčku nebo falošních tubách může rovněž způsobit krvácení, které je jak nepravidelné, tak bolestivé.

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc vždy, když nastane jakýkoli typ děložního krvácení, který se zdá, že se vyskytuje mimo normální menstruační cyklus. I když se zdá, že množství krvácení se zvyšuje během měsíčního období, je dobré konzultovat s lékařem spíše než jen předpokládat, že menstruace bude tento měsíc trochu obtížnější. Zjištění příčin vzniku krvácení z děložního čípku brzy umožňuje rychlé ošetření základního zdravotního problému a zabraňuje tomu, aby se žena musel vypořádat s velkou dávkou bolesti a nepohodlí.