Jaký je vztah mezi řízením času a stresem?

Časové řízení a stres jsou spojeny, protože řízení času pomáhá zvládat stres. Lidé často trpí stresem kvůli nedostatku dovedností v řízení času a pocitu, že jsou ohromeni tím, co mají dělat. Mohou snížit stres pomocí technik inteligentního řízení času, aby jim pomohli dokončit práci a další odpovědnosti včas. Vztah mezi řízením času a stresem je obecně inverzní nebo negativní. Jinými slovy, čím lépe zvládne svůj čas, tím méně stresu by měl mít.

Pokud má člověk velké odpovědnosti, ať už v práci, doma nebo v obojích, pak by pravděpodobně prospěla této osobě, aby sledovala tyto povinnosti. Notebook nebo počítačový soubor plný každodenních seznamů úkolů může pomoci tomu, aby člověk viděl, co musí udělat každý den. Úkoly, projekty, schůzky a další požadované povinnosti mohou být uvedeny a upřednostněny jako naléhavé, důležité nebo nepovinné, s uvedením jejich splatnosti. Volitelné úkoly, které nejsou jednoduše dokončeny, lze přesunout do seznamu úkolů pro následující den.

Kalendáře jsou také užitečným nástrojem pro zachování důležitých termínů, úkolů a setkání, jakož i dalších rutinních a mimořádných povinností. Lidé mohou kromě týdenních a měsíčních kalendářů používat denní plány, které jim pomohou plánovat své úkoly a optimálně využívat svůj čas. Mohou používat přenosné kapesní kalendáře, elektronické kalendáře na svém mobilním telefonu nebo počítači nebo pracovní stoly nebo nástěnné kalendáře. Byť schopen se podívat na svůj rozvrh týden nebo měsíc může pomoci lidem pochopit, kdy mají začít pracovat na projektech a kdy je mají dokončit.

Velké projektové zušlechťování je další užitečná strategie řízení času, která může snížit stres. Kromě toho, že jsou ohromeni tím, co musí dělat, lidé jsou často ohromeni, když musí začít nový projekt, obzvláště velký. Namísto uvažování o velkých projektech jako o velkém úkolu může být užitečné jej rozdělit do různých kroků, které musí být dokončeny na cestě a předložit předběžné termíny pro každý krok. Tímto způsobem je časové řízení a stres spojeny, protože lidé, kteří rozbíjejí velké projekty na malé kousky, jsou méně náchylní k tomu, že se u celého projektu cítí stresovaní a pravděpodobněji budou úspěšní při jeho dokončení.

Někteří lidé se domnívají, že co nejpoužívanější využití času a vědět, jakou denní dobu dostanou nejlepší práci, jim pomohou zvýšit produktivitu. Jiným lidem se daří dosáhnout toho, jak se daří lépe, jakmile se jejich pracovní prostředí snaží co nejvíce napomoci a soustředí se. Delegování úkolů, pokud je to možné a vhodné, může také snížit pracovní zatížení a stres.

Použití těchto strategií zdůrazňuje vztah mezi časovým řízením a stresem. Když člověk používá strategie řízení času ve svůj prospěch, může snížit množství stresu. Čím je člověk organizovanější a efektivnější, tím lépe bude cítit úkoly, které před ním stojí.