Jaké je spojení mezi petrželkou a menstruací?

Petržel a menstruace se spojují pomocí sloučenin v olejích rostlin, o kterých se předpokládá, že pomohou zahájit prodlevu. Velká část důkazů je nepravděpodobné a dávky ještě nejsou standardizovány, ale lidé užili tuto rostlinu již po staletí na toto a další lékařské účely. Ženy, které chtějí zkusit tuto léčbu, ji mohou použít v několika směrech, v závislosti na svých preferencích, ale měly by si být vědomi možných nežádoucích účinků, jako jsou problémy s ledvinami a bolesti hlavy.

Petržel je obyčejná rostlina, která vyrůstala pro léčebné i kuchařské účely po více než 2000 let. Členem rodiny mrkve, je také používán jako oblíbená obloha. Botanici rozpoznávají více než 30 odlišných typů, ale jedinci jsou nejvíce obeznámeni s Petroselinum crispum, který má kudrnaté listy, a Petroselinum crispum neapolitanum nebo “italskou” petrželkou, která má ploché listy. Je známá svou charakteristickou pikantní hořkou příchutí.

Bylinkáři často doporučují petržel jako emmenagogu, což je látka, která může vyvolat menstruaci. Tvrdí, že může podpořit vylučování endometria, což je vnitřní výstelka dělohy, a že dovoluje cerviku relaxovat nebo dilatovat, což umožňuje, aby menstruační výtok prošel z těla přes vaginální kanál. Může být účinná pro regulaci obecného období nebo pro léčbu zpoždění způsobeného stresem, fibroidy nebo hormonálními poruchami.

Lékaři se domnívají, že petržel může povzbudit menstruaci, protože oleje v rostlině obsahují dvě sloučeniny, apiol a myristin. Tyto látky jsou jak stimulátory dělohy, které mohou indukovat mírné kontrakce a dilatovat děložní hrdlo. Množství obsažené v každé petrželové rostlině a druhu se však mění a koncentrace se liší mezi kořeny, listy a ovocem, které obsahují 0,1%, 0,3% a 2 – 7%.

Ženy, které chtějí používat petrželek, aby začaly svá období, mohou konzumovat rostlinu jako jídlo s pravidelnou stravou nebo mohou listy strčit, aby udělaly čaj. Méně častěji lidé chodí do bylinky, do obchodu se zdravou výživou nebo do obecné lékárny a dostanou si kaplety nebo tablety. Někteří lidé se této možnosti líbí, protože jim umožňuje přesnější dávkování bez nutnosti měřit cokoli. Ještě méně často ji ženy vkládají do vagíny jako čípku, ale mnoho bylinců se oprostilo od této praxe z důvodu možnosti podpory růstu škodlivých bakterií. Odborníci obecně neodporúča používat éterický olej, protože existují určité obavy z možné toxicity.

V současné době je množství dostupných důkazů o bezpečném a účinném dávkování petržele a menstruace malá, takže neexistuje žádné přijaté doporučení ohledně toho, kolik se má užívat. Byl podáván v dávce 6 gramů denně, ale i tato částka nemá výzkum, který by podpořil jeho široké použití. Přestože lékaři uznávají, že rostlina může pracovat jako emmenagogue ve vyšších dávkách, množství, které je třeba užívat k vyvolání cyklu, se bude lišit od ženy k ženě na základě věku, hmotnosti a dalších faktorů a standardizovaná dávka je obecně výchozí Bod pro tyto typy úprav.

Existují zprávy o ženách, které začaly své stavy jen několik hodin po konzumaci léčebné dávky. V závislosti na množství a příčině zpoždění v menstruaci to může trvat dodatečný čas, obvykle jeden den nebo dva, aby bylina pracovala. Někdy je to obtížné zjistit, zda je rostlina skutečně účinná, nebo zda tělo prostě konečně vyřešilo vlastní problémy s cyklem.

Přestože účinky této bylinky na reprodukční systém jsou považovány za mírné, skutečnost, že apiol a myristin mohou stimulovat kontrakce dělohy, znamená, že těhotné ženy by se neměly léčit dávkami. Mohlo by to způsobit potrat – ve skutečnosti se apiol kdysi používal při kontrole porodnosti a lidé použili bylinu jako potrat na potlačení potratu. To také bylo používáno k zesílení kontrakce jako způsob, jak pomoci práci.

Ženy, které používají petržele k zahájení menstruace, mohou potřebovat zvýšit příjem vody, protože sloučeniny v rostlině mají diuretický účinek. Chemikálie mohou zhoršit problémy s ledvinami, takže pacienti s renálními stavy by neměli užívat. I když byla použita k podnícení chuti k jídlu ak léčbě zažívacích potíží, jako je nadýmání a zácpa, u některých lidí dochází ke zhoršení žaludku. Mezi další hlášené nežádoucí účinky patří zadržování tekutin – což je již pro mnohé ženy problémem během jejich období – bolest hlavy, zvýšený krevní tlak, závratě, problémy s sluchem, ztráta rovnováhy a křeče.

Většina lidí je schopna získat tuto rostlinu z obchodu s potravinami nebo ji pěstovat z jasně označeného osiva, ale v mnoha částech světa roste divoce a může být úspěšně sklizena. Jednotlivci, kteří chtějí to udělat, by si měli být vědomi toho, že má silnou podobnost s Aethusa cynapium, také nazývaným malý hemlock, a Conium maculatum, někdy známý jako hniloba jedu. Listy první rostliny jsou lesklé pod ním, kontrastují s matným vzhledem jedlých verzí a obvykle jsou větší.