Co je to cystická trubice?

Cystický kanál je malý kanál mezi žlučníkem a běžným žlučovým kanálem. Jeho primární funkcí je přenášet žluč mezi žlučníkem a dalšími kanálky nezbytnými pro trávení. Obvykle se nachází vedle cystické arterie, která přivádí okysličenou krev jak do cystického kanála, tak do žlučníku.

Trávicí systém rozkládá potravu pomocí žluči. Cystický kanál hraje důležitou roli v tomto procesu, přenáší žluč do a ze žlučníku a jaterních a běžných žlučových cest. To umožňuje volný průtok vitální tekutiny, která pomáhá zpracovávat lipidy v tenkém střevě.

Kromě tenkého, tvaru nádoby má cystický kanál také spirálový ventil. Spirálový ventil je systém složitých záhybů, které vzrůstají a spadají s průchodem žluči. Přestože existuje určitá záhada, která obklopuje přesnou funkci spirálového ventilu, obecně se předpokládá, že přenos žluče a regulace velikosti žlučníku jsou hlavními odpovědnostmi těchto vzrůstajících záhybů.

Během cholecystektomie, běžně označované jako odstranění žlučníku, může kordonizace cystického kanálu umožnit odstranění žlučníku. Obě cystická tepna a potrubí jsou opatřeny malými titanovými svorkami před provedením řezu mezi svorkami. Žlučník je pak snadněji oddělen od jater a extrahován.

Pokud abnormálně fungují funkce žluči a nejsou schopny rozbít určité tuky, jako je cholesterol, mohou se objevit žlučové kameny. Existuje celá řada míst v zažívacím systému, kde se mohou vytvářet žlučové kameny, ale jeden z nejčastějších je v cystickém potrubí. Pokud žlučové kameny blokují tento kanál, mírné až extrémní množství křečí obvykle vede k horní části břicha.

Existuje řada dalších stavů, které se mohou vyvinout kvůli zablokování cystického kanálu. Mirizziho syndrom se například vyskytuje, když žlučový kámen brání tomuto kanálu a naráží. To vede k opuchu žlučníku a zřídka může způsobit, že žlučový kámen se dostane do jaterního kanálu.

Amplulární nádory jsou také příbuzné cystickému kanálu. Tyto nádory jsou tvořeny v oblasti trávicího systému známého jako ampulla Vater, která se nachází při spojení pankreatického kanálu a společného žlučovodu. Amplulární nádory brání zdravému fungování žlučových cest a často brání tomuto kanálu, brání jí transportu žluče do žlučníku az ní.