Jaké je spojení mezi rosacei a lupus?

Rosacea a lupus nejsou ve své etiologii spojeny, ale mnoho pacientů s lupusem je zpočátku špatně diagnostikováno s rosaceou. Primárním důvodem je to, že pacienti s lupusem často vykazují zřetelnou kožní vyrážku, která má mnoho charakteristik průniku způsobeného růžovkou. Vzhledem k tomu, že rosacea působí primárně na obličej, pacienti, kteří nemají mnoho dalších nejběžnějších příznaků lupusu, mohou začít s léčbou rosacea, dokud se neobjeví další příznaky.

Podobnosti mezi rosacei a lupus mají tendenci k zastavení obličejové vyrážky nebo otoku. Rosacea je stav kůže, který způsobuje zarudnutí, otok, svědění a zarudnutí – nejčastěji se vyskytující na obličeji. Jiné příznaky mohou zahrnovat prominentní žíly, zarudnutí na nosu doprovázené kulovitým nebo kulatým tvarem a tendence ke zčervenání častěji než většina. Tyto příznaky často přicházejí v cyklech, přičemž určité činnosti nebo situace způsobují jejich vzplanutí.

Lupus je autoimunitní porucha, která může způsobit širokou škálu příznaků. Mohou zahrnovat vyrážku v obličeji, únavu, chronickou bolest, poruchu orgánů a tuhost v kloubech. Jedná se o formu nebo artritidu a způsobuje mnoho stejných symptomů jako běžné varianty stavu. Léčba může pomáhat zpomalit progresi příznaků a někteří pacienti dostávají remisii a zůstávají po mnoho let bez příznaků.

Existuje nebezpečí, že lékaři při některých pacientech mylní lupus na růžovku. Vzhledem k tomu, že lupus někdy působí na různé orgány v těle, může selhání léčby správným stavem způsobit dlouhodobé problémy. Pacienti mohou také vydržet bolest a těžké nepohodlí po delší dobu, než je potřeba, protože léky na předpis jsou často schopné zmírnit mnoho příznaků lupusu.

Lékaři a pacienti mohou pracovat společně, aby umožnili správnou diagnózu růžovky a lupusu. Pacienti by měli být informováni o dalších příznacích, kterým je třeba dbát, aby mohli svým lékařům poskytnout přesný popis změn, které zažívají. Navíc vzhledem k tomu, že příznaky růžovky mají tendenci mít specifické spouštěče, mohou pacienti pečlivě věnovat pozornost tomu, zda se jejich vyrážka na obličeji vyskytuje ve vztahu k určitým událostem nebo je-li konstantní přítomností. Společnými spouštěči pro růžovku jsou sluneční záření, stres, teplé počasí a některé potraviny, jako je alkohol a kořeněná jídla.

Pacienti s lupusem obecně musí před diagnózou vykazovat několik běžných symptomů. To znamená, že někteří lékaři začnou léčit dříve, než budou tato kritéria splněna, pokud se příznaky v průběhu času nezlepší, a to ani bez vývoje nových. Pacienti rosacee by měli zaznamenat určité období remisí nebo sníženou závažnost příznaků, takže pokud se to neděje nebo pokud se objeví další příznaky, měl by být lékař informován.