Jaká je patofyziologie diabetické ketoacidózy?

Patofyziologie diabetické ketoacidózy zahrnuje všechny nezdravé chemické reakce, které se vyskytují v těle z důvodu uvolňování hormonů a nekontrolované zvýšené hladiny cukru v krvi. Tento stav se může objevit u jedinců, kteří mají gestační diabetes (závislý na inzulínu (typ 1) nebo diabetes non-insulin dependent (typ 2). Diabetici obvykle naučí rozpoznat příčiny a příznaky ketoacidózy spolu s preventivními opatřeními.

Když pankreas uvolňuje malý nebo žádný inzulín, glukóza nemůže vstoupit a vyživit buňky a začne diabetická ketoacidóza. Buňky začínají hlady a tělo metabolizuje tuky, játra a svalové buňky pro glukózu a mastné kyseliny ve snaze najít zdroj výživy. Krevní cukr se stále zvyšuje, protože živiny zůstanou zablokovány z buněčných membrán. Mastné kyseliny se převádějí na ketony, které společně s cukrem cestují do ledvin.

Ledviny začínají intenzivně snažit se eliminovat ketony a cukr z krve, což vyžaduje zvýšenou produkci moči, která vyčerpává tělo vody. Patofyziologie diabetické ketoacidózy může vést ke ztrátě až 10% všech tělesných tekutin, což vede k dehydrataci. Ztráta tekutin vede také ke ztrátě elektrolytů, včetně chloridu, draslíku a sodíku. Dokud hladina cukru v krvi zůstane zvýšená, cyklus pokračuje.

Jedním z nejznámějších příznaků ketoacidózy je ovocný zápach. Diabetici se stávají extrémně žíznivými, protože tělo zažívá nedostatek tekutin. Mohou mít břišní nepohodlí a sníženou chuť k jídlu, následovanou nevolností a zvracením. Pacienti mohou také vyvinout bolesti na hrudi nebo mají potíže s dýcháním. Pokud se ponechá neléčen, může diabetická ketoacidóza vést ke vzniku kómatu a smrti.

Snížení krevního cukru je nejdůležitějším krokem při léčbě ketoacidózy. Dříve diagnostikovaní diabetici mohou užívat dodatečnou dávku perorálního antidiabetického léku nebo si sama podávat rychle působící inzulin na základě doporučení lékaře. Patofyziologie diabetické ketoacidózy se často objevuje u jedinců s nediagnostikovaným diabetem a počáteční epizoda ketoacidózy obvykle vyžaduje hospitalizaci. Pacienti okamžitě dostávají intravenózní tekutiny a inzulín.

Zdravotničtí pracovníci také napravují nerovnováhu pacientů v kyselém prostředí a elektrolytu. Během hospitalizace dostávají pacienti informace o diabetes a její léčbě. Naučí se sledovat hladinu cukru v krvi a ketonech v moči a poskytuje informace o správné stravě, cvičení a léčbě. Informace také obvykle zahrnují kroky, které musí pacient užívat v případě, že jeho hladina cukru v krvi stoupne nad určitou úroveň.

Příčiny ketoacidózy u diagnostikovaných diabetiků mohou zahrnovat emoční nebo fyzický stres. Tělo také prožívá stres během onemocnění způsobeného infekcemi nebo jinými základními zdravotními stavy. Stres způsobuje uvolnění adrenalinu, glukagonu a růstových hormonů, které vyvolávají inzulinovou rezistenci, která může vést k diabetické ketoacidóze.