Jaká je léčba lichenoidní dermatitidy?

Lichenoidní dermatitida, nazývaná také lichen planus, je druh kožního onemocnění, který způsobuje svědivé purpurové vyrážky. To je obvykle způsobeno alergickými reakcemi na léky nebo chemikálie, ale může to být také výsledek bakteriální nebo virové infekce. Obvyklá léčba tohoto stavu kůže zahrnuje kortizonové krémy a antihistaminiky. Pokud je přítomna infekce nebo existuje riziko vzniku infekce, mohou být také předepsány topické nebo perorální antibiotika. Zvláště závažné případy tohoto druhu dermatitidy mohou také těžit z léčby steroidy.

Léčba lichenoidní dermatitidy úspěšně závisí na příčině vyrážky. Některé léky, jako jsou léky používané k léčbě vysokého krevního tlaku, hypoglykémie nebo artritidy, způsobují tuto reakci. Citlivost na chemické látky, jako jsou například drsné čisticí prostředky, může také být zodpovědná. V některých případech mohou být příčinou bakterie nebo viru a vyrážka je reakcí imunitního systému.

Cortisone lotion je jednou z účinných léčiv pro tento stav. Jeho krémová struktura pomáhá kortizonu zůstat v oblasti. Poskytuje snížení zánětu a pomáhá snížit svědění. Toto ošetření slouží k uklidnění oblasti.

Antihistaminika je další běžná léčba a často se používá spolu s dalšími léčbami. Tyto léky slouží k tomu, aby blokovaly zdroj reakce na buněčné úrovni a současně snižovaly reakci těla. Může se snížit zánět, zarudnutí a svědění.

Antibiotika a antivirové léky jsou obvykle podávány pacientům s lichenoidní dermatitidou. Antibiotika zabraňují bakteriálním infekcím, ke kterým může dojít, když poškrábání způsobí zlomeninu pokožky. Pokud jsou bakteriální infekce příčinou vyrážky, antibiotika zabíjejí bakterie. Anti-virové léky se používají, když virus způsobuje vyrážku.

Závažné případy lichenoidní dermatitidy, jako jsou ty, které mají více míst, kde se objeví vyrážka, mohou vyžadovat cílenější a silnější léčbu. V těchto případech mohou být injekce steroidů podány na každém místě. Steroidy se používají ke snížení vyrážky, aby mohly působit další léčebné postupy.

Když je lichenoidní dermatitida způsobena léky nebo chemickými reakcemi, kortizon a antihistaminika mohou být použity ke snížení příznaků, ale pouze pokud je reakce zastavena. Léčba musí být upravena nebo expozice chemikáliím musí být zastavena. Léčba může pomoci s příznaky, ale pokud se příčina nedá řešit, vyrážka bude pokračovat.

Kůže je tvořena několika vrstvami. Reakce, která ovlivňuje vrstvu pokožky a způsobuje zánět, ovlivňuje vnitřní vrstvu, nazývanou dermis. Vyrážka, která se vyskytuje, je nezaměnitelná fialová barva a může mít malé hrbolky nebo velké skvrny. Může se objevit na pokožce hlavy a dolní části zad. Tato reakce se může objevit také na pažích nebo kotlících.