Jaká je léčba kalu žlučníku?

Ne všechny případy kalu žlučníku vyžadují léčbu, ale když to učiní, změny stravy, používání určitých léků a v extrémních případech chirurgie jsou tři nejoblíbenější možnosti. Kaly někdy vedou do žlučových kamenů, ale ne vždy, a to je obvykle jen problematické, když způsobuje bolest. Ve většině případů bude tělo přirozeně vypláchnout časem. Stejně tak existují určité potraviny a techniky – například jíst menší jídla po celý den a omezovat hladinu cholesterolu – což může pomoci. Někteří lidé také zjistili, že komerční rutiny “detoxikace” či “očisty” fungují dobře, přinejmenším v krátkodobém horizontu. Kal, který je přetrvávající a neodpovídá změnám v příjmu potravy, může vyžadovat lékařskou intervenci. Většina poskytovatelů zdravotní péče začíná se sérií léků, a pokud nejsou účinné, může být nutné provést operaci. Někdy chirurgové mohou vyčistit žlučník, ale častěji prostě odstraňují žlázu.

Kaly žlučníku, také známý jako “biliární kal”, jsou v podstatě nahromaděny a zbytky, které se nedokázaly odfiltrovat s žlučem tak, jak by měly. U zdravých lidí žlučník pracuje ve spojení s játry, aby produkoval žluč a pomohl rozkládat cholesterol a některé tuky. Kal může být tlustý nebo tenký, a odborníci říkají, že mnoho lidí má tento stav, aniž by si to uvědomilo. Často přichází a jde, a je obvykle jen problematické, když je kal dostatečně silný, aby způsobil zálohování, které může vést k bolesti a křečemi.

Nalévání kalů je často předchůdcem žlučových kamenů, které jsou velmi bolestivé a mohou být škodlivé pro trávicí proces, ale spojení není konečné. Většina lidí s kalem nebude vyrábět kameny. Tento vztah však dělá léčení důležitější v závažných případech.

Nejméně invazivní léčba zahrnuje dietní změny. Každé ráno se jedná o malou snídani, která je velmi častým doporučením, protože to může zabránit tomu, aby žluta, která seděla v žlázě přes noc, měla šanci se oddělit, jakmile člověk vstane. Mnozí odborníci také doporučují konzumovat několik malých jídel v pravidelných intervalech během dne, než konzumovat jen dvě nebo tři velké porce jídla, protože to pomůže žlučníku efektivněji zvládnout hlasitost.

Snížení celkového počtu spotřebovaných kalorií může být také užitečné a téměř vždy se doporučuje omezit potraviny a nápoje s vysokým obsahem tuku a cholesterolu. Kal se obvykle vytváří v reakci na nadměrný cholesterol, který nelze zpracovat, takže omezené spotřebované množství je přirozeným způsobem, jak zabránit tvorbě krmiva.

Jiné dietní změny začínají užíváním doplňků určených k detoxikaci zažívacího traktu. Četné různé nápoje a pilulky lze nalézt ve většině obchodů se zdravou výživou, které pomáhají spláchnout škodlivé látky z těla, včetně žlučníku a okolních oblastí. Zvýšení kofeinu v rámci stravy také ukázalo některé studie, které pomáhají vyčistit kal z těla. Požití většího množství této látky může být užitečné, pokud nejsou přítomny jiné zdravotní problémy.

Někteří zdravotničtí odborníci mohou také doporučovat přísné “čištění” plánů, které často vypadají jako džusy: plány, které omezují příjem kalorií na určité tekutiny a “čisté” potraviny, jako je ovoce a zelenina. Zatímco tyto mohou být účinné při pomáhání žlučníku čistí se z kalů rychleji, než by jinak mohlo, většina odborníků doporučuje, aby byly používány pouze s omezenou schopností a pouze pod lékařskou péčí nebo registrovaným dietitem. Rychle, čistí a detoxikají se na mnoha trzích, ale ne všechny jsou účinné – a některé mohou být skutečně škodlivé za špatných okolností. Obvykle je nejlépe, aby lidé, kteří zvažují tyto druhy dietních omezení, mluvili s poskytovatelem zdravotní péče jako první.

Různé typy léčebných roztoků lze použít i při léčbě kalu žlučníku. Léky na předpis mohou rychle pomoci uvolnění a odstranění toxinů z těla a spolu s dietními změnami mohou problém odstranit a snížit pravděpodobnost, že se to stane znovu. Painkillers mohou také pomoci člověku, aby čekal na svůj přirozený čistící proces.

Lidé, kteří mají přetrvávající potíže s kalou žlučníku nebo kteří zažívají extrémní bolest ze stavu, mohou být dobrými kandidáty na operaci. Někdy se chirurgové mohou dostat do žlázy a vypláchnout, ale častěji se to prostě musí odstranit. Trávicí proces funguje bez něj ve většině případů. Chirurgické odstranění žlučníku je snadný proces, který má krátkou dobu zotavení, ale je považován za možnost poslední instance kvůli nebezpečí, která vznikají při jakémkoli druhu operace.