Co bych měl očekávat od odstranění cyst?

Pacienti často podstupují odstranění cysty za účelem léčby benigních cyst, které mohou být nevzhledné nebo způsobují bolest při stisknutí nervu. Cysta je vak naplněný tekutinou, který roste uvnitř nebo vně těla. Existují různé typy cyst, od cysty vaječníků až po mazové cysty. Obvykle jsou cysty velmi malé a nepředstavují zdravotní riziko. Nicméně, pokud cysta začne rychle růst a způsobí nepohodlí, lékaři doporučí odstranění cysty.

Metoda pro odstranění cyst závisí na typu cysty, který má osoba. U cysty uvnitř těla, jako je například cysta vaječníků, budou lékaři provádět laparoskopický postup k odstranění cysty. To zahrnuje uvedení pacienta do celkové anestezie a dvou malých řezů do žaludku. Chirurg zavede malou tenkou trubičku s kamerou do jednoho řezu, aby viděl cysty a poté vložil chirurgický nástroj do druhého řezu, aby vyndal cysta. Pacient má obvykle očekávanou dobu výpadku dva až tři dny a během jednoho týdne se může vrátit ke světelné aktivitě.

Když pacient potřebuje cysta odstranit cysta, která je pod vrchní vrstvou pokožky, jako je lipom, mají lékaři možnost ji provést jedním ze tří způsobů. Pokud je cysta malá, doktor podá lokální anestetikum v oblasti, kde je cysta, provede malý řez a vytlačí cyst. Pokud se jedná o velkou cyst, může být nutné, aby osoba byla pod celkovou anestézou, aby odstranila hrudku. Novější léčebné postupy jsou k dispozici pro cysty mastných lipomů, které zahrnují použití dermatologů k odstranění cyst.

Jednotlivci by si měli uvědomit, že i přesto, že lékaři mohou odstranit určité typy cyst, existuje riziko, že cysta by se mohla vrátit. Lékaři dělají to nejlepší, aby odstranili celou cyst, ale nemusí být schopni vynechat celou cyst kvůli velikosti a umístění cysty. Příležitostně lidé mají více cyst, které rostou ve stejné oblasti a několik se může znovu vytvořit ve stejném místě kvůli abnormálním buňkám.

Poté, co lékař provede odstranění cyst, lékař posílá malý vzorek cysty patologovi, aby vyšetřil buňky pro rakovinu a další malignity. Někteří pacienti mohou zažívat pálení nebo svědění blízko místa incize a bude muset nosit ochranné obvazky v oblasti. Lékaři budou také předepisovat antibiotika a pilulky proti bolesti, které se budou užívat po ukončení postupu k prevenci infekcí a bolesti při bolestech. Pacienti budou muset několik dní po odstranění cysty následovat se svým lékařem, aby doktor mohl zkontrolovat infekci a poskytnout výsledky patologie.