Jaká je léčba testikulárních cyst?

Léčba cév varlat obvykle závisí na typu cysty. Někteří lékaři doporučují, aby zanechali samotné cysty, které nevypadají podezřele, aby zjistili, zda jdou samy od sebe. Lékaři příležitostně používají jehly k vytržení tekutiny z problematických cyst, které jsou neškodné, ale nezdá se, že se časem zmenšují. Tyto cysty mohou být také chirurgicky odstraněny. Existují některé rakovinné a pre-rakovinové cysty, které se tvoří na varlata a ty jsou také chirurgicky odstraněny. I když mnoho cév testikulárních onemocnění se ukáže být neškodné, muži, kteří je najdou, by měli vždy vidět své lékaře, jen aby byli na bezpečném místě.

Jakmile se objeví cysta na varlata, bude pravděpodobně nutné navštívit lékaře a ultrazvuk. Ultrazvuk by měl pomoci lékaři určit povahu cysty, což mu může pomoci rozhodnout, jaký druh léčby by měl sledovat. Cysty na varlatach jsou často spermatocelesy, k nimž dochází, když se spermie uvězní uvnitř malého tekutinového vaku těsně pod kůží. Spermatocely obvykle nevyžadují léčbu a lékaři často doporučují pacientům, aby s tímto typem cysty použili přístup čekat a vidět. Pokud se cysta nezmění nebo časem zmizí, může se stát, že se bude muset vrátit, aby navštívil svého lékaře a nechal cysty buď vyčerpanou nebo chirurgicky odstraněnou.

I když spermatoceles nejsou obvykle bolestivé cysty, jsou další typy cystů varlat. Pokud cysta na varlata způsobuje člověku extrémní bolest, jeho lékař bude pravděpodobně pokračovat a chirurgicky jej odstranit, aby se jeho pacient mohl trochu ulevit. Odstranění cysty na varlatach je obvykle ambulantní procedura, což znamená, že muž obvykle nemá pobyt v nemocnici přes noc. Postup může být proveden uvnitř ordinace lékaře místním anestetikem. Obnova by měla být většinou ukončena do dvou týdnů. V takovém případě může být nutné navrátit se do ordinace lékaře k následné návštěvě.

Cysty na varlatach, které jsou rakovinné nebo předrakovinné, musí být téměř vždy chirurgicky odstraněny. Vedle chirurgického odstranění může být nezbytné i ozařování nebo chemoterapie v závislosti na tom, jak pokročilá je rakovina nebo zda se rozšířila do jiných částí těla. Lékaři obvykle musí provádět biopsie na testikulární cysty, aby zjistili, zda jsou rakovinové, ale biopsie nejsou obvykle objednávány, ledaže by počáteční ultrazvuk vykazoval výsledky naznačující přítomnost nádorových masek. Většina cyst testiculů není rakovinová, ale všechny cysty by měly být kontrolovány lékařem, bez ohledu na to.