Jaká je funkce vajíček?

Fasopské trubice jsou jednou z hlavních složek ženského reprodukčního systému a musí správně fungovat, aby zajistily plodnost. Každá strana dělohy má od těla vejcovod, který se dostane na vaječník na odpovídající straně. Hlavním úkolem vaječníků je zachytit vejce uvolněné z vaječníků každý měsíc během ovulace a vést je do dělohy.

Jeden vaječník uvolňuje vejce každý měsíc u zdravé ovulační ženy. Jakmile se vejce vynoří z vaječníku, malé vlažné vlákna na koncích vejcovodu táhnou vejce uvnitř trubice. Vnitřní části trubek jsou také obloženy těmito malými vlákny a rychle se pohybují a vibrují, aby se vynořilo vejce nahoru trubicí směrem k děloze. Vajcovody udržují vajíčko zdravé, zatímco čeká na oplodnění. Buňky uvnitř výstelky trubek pomáhají udržovat vajíčko v pohybu a zajišťují živiny, dokud nejsou oplodněné a nedosáhnou dělohy.

Vejce zůstává uvnitř vejcovodu 24 až 36 hodin. Během této doby je oplodnění možné, pokud se spermie setká s vajíčkem. Jakmile je vajíčko oplodněno, trubky pohybují vajíčko do dělohy nebo do dělohy, aby se mohla implantovat do děložní podšívky. Trubka se uzavírá, aby pomohla přesunout vajíčko, což může trvat až týden.

Není-li vejce oplodněno během 24 až 36 hodin, zemře a rozpadne se uvnitř trubice. Ačkoli žena je po ovulaci plodná jen hodinu nebo déle, sperma může žít uvnitř vejcovodů několik dní. To umožňuje, aby bylo vajíčko oplodněno spermatem, který byl přítomen před ovulací.

Některé ženy mají zdravotní problémy, které narušují funkci vajíčkovodů a dalších částí reprodukčního systému. Trubky mohou být poškozeny kvůli pánevní infekci, děložním fibroidům nebo mimoděložnímu těhotenství, které se vyskytuje ve vajíčko, místo v děloze. Pokud jsou trubice zablokovány kvůli poškození, nemusí se vajíčko přesunout do dělohy, což způsobuje problémy s plodností. Chirurgie může často tyto problémy odstranit, ale plná funkce nemusí být obnovena. Ženy, které podstoupí operaci na vejcovodu, mají vyšší riziko mimomaternicových těhotenství a mohou se rozhodnout pro oplodnění in vitro, aby toto riziko minimalizovaly.