Co je urosepsa?

Urosepsa je závažná sekundární infekce, ke které dochází, když se infekce v močovém traktu rozšíří do krevního oběhu. Lidé s urosepsou mají v krvi bakterie. Neopracované, to může být potenciálně smrtelné. Vzhledem k riziku urosepsy se obvykle doporučuje, aby lidé byli rychle léčeni infekcemi močových cest, zejména pokud jsou členy populace, která je vystavena zvýšenému riziku sekundárních infekcí, které vznikají v důsledku infekcí močových cest. Pokud je podezření na stav, léčba by měla být agresivní a včasná, aby se minimalizovaly komplikace.

Infekce močových cest zahrnuje bakterie v močovém traktu, které mohou způsobit příznaky, jako je potíže s močením nebo bolestivé močení. Někdy se infekce dostává do ledvin, což způsobuje bolest zad a horečku. Pokud infekce vnikne do krevního oběhu, lidé mohou vyvinout rychlou srdeční frekvenci a vysokou horečku, protože se jejich tělo pokouší bojovat proti bakteriím v krvi. Mezi další příznaky patří zimnice a zmatenost. Urosepsa může v konečném důsledku způsobit vážné poškození srdce, které může následně poškodit mozek, protože mozek nemusí být zásobován potřebným kyslíkem.

Starší dospělí, zejména ženy, jsou vystaveni zvýšenému riziku sekundární infekce po vzniku infekce močových cest. Lidé s vnitřními katetry mohou být také náchylnější k infekcím krve a jsou obecněji vystaveni riziku infekcí močových cest. Obličejové kameny mohou být také rizikovým faktorem. Lidé, kteří mají ledvinové kameny, mohou podstoupit skríning urosepsy, pokud lékař předpokládá, že může dojít k sekundární infekci.

Historie a symptomy pacienta jsou často dostačující pro diagnózu, zejména v kombinaci s vysokým počtem bílých buněk v krvi, což naznačuje přítomnost infekce. Krev se také může kultivovat, aby se určilo, které bakterie jsou zodpovědné. Léčba je antibiotika k zabíjení bakterií v krevním řečišti. Podpůrná péče může být také poskytnuta, pokud pacient trpí vysokou horečkou nebo jinými příznaky, které by mohly způsobit komplikace.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout urosepsi, je zabránit celkovým infekcím močových cest tím, že podniknete kroky, které sníží rizika, jako je dodržování hygienických doporučení. Někdy však i přes někoho nejlépe vynaloží infekce. V těchto případech by pacienti měli jít k lékaři, aby získali vhodnou léčbu před tím, než se infekce může šířit. Lidé, kteří prožívají příznaky jako pocit pálení při močení, častá potřeba močení, bolestivé močení a změkčená moč, by se měli vyšetřit u lékaře.