Co je to peritoneální dutina?

Peritoneální dutina je tekutina vyplněná mezera mezi stěnou břicha a orgány obsaženými v břiše. Dutina se skládá z viscerálního a parietálního peritonea. Oba jsou hladké membrány, které vylučují tekutinu. Viscerální peritoneum je vnitřní vrstva membrány, která se táhne kolem vnitřních orgánů břicha. Parietální peritoneum je vnější vrstva připevněná ke stěně břicha.

Peritoneální dutina obsahuje pánvi, žaludek, slezinu, žlučníku, játra a střeva. Tekutina obsažená v peritoneální dutině existuje k mazání nebo snížení opotřebení, tkání a orgánů v břiše během trávení. Obsahuje protizánětlivé vlastnosti, jako jsou protilátky, bílé krvinky a elektrolyty.

Problémy s peritoneální dutinou se mohou objevit, když se zvýší akumulace tekutin. Tato přebytečná tekutina, nazývaná asketická tekutina, může vést k podráždění. Příhoda, akumulace tekutiny, je běžným vedlejším produktem závažného onemocnění jater, jako je cirhóza. Cirhóza je chronické onemocnění jater, které vytváří jizvy a výsledné buňky, jak se tkáň léčí.

Nadbytečná tekutina v peritoneální dutině může způsobit rozšíření nebo zvětšení břicha. To může způsobit rostoucí tlak na struktury obsažené v oblasti, včetně membrány. Diafragma je svalová vrstva, která se podílí na dýchání umístěném pod hrudní klecí. Tato síla proti membráně může způsobit potíže s dýcháním.

Další problémy související s nahromaděním tekutin v peritoneální dutině zahrnují modřiny, otoky nohou a hypertenzi, běžně známý jako vysoký krevní tlak. Léčba spočívá v léčbě tekutin prostřednictvím omezení vody nebo diuretiky. Diuretika, nebo pilulky na vodu, jsou léky navržené na propláchnutí nadbytečných tekutin z těla produkcí moči.

V závažných případech nadměrné tekutiny, aspirace, může být nezbytné odstranění tekutiny jehlou. Při opakovaných abnormalitách tekutin může být vyžadován zkrat. Peritoneovenózní zkrat je zařízení, které udržuje otevření v peritoneální dutině, aby umožňovalo vícečetné nebo kontinuální vypouštění nadměrných tekutin, aniž by bylo zapotřebí vložit jehlu pokaždé.

Komplikace, která může vzniknout při nahromadění tekutin a při léčbě, se nazývá peritonitida. Peritonitida je zánět nebo otok peritonea. Tento stav může být také vyvolán hubovou nebo bakteriální infekcí membrány. K léčbě tohoto stavu peritoneální dutiny mohou být nezbytné léky k zabíjení infekce a případné operace k odstranění infikovaných oblastí peritonea.